piątek, 06 marzec 2015 09:54

Gabinet - pracownia dla artysty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Urządzając gabinet, koncentrujemy się na przestrzeni tradycyjnej. Warto pamiętać, że nie wszystkie miejsca pracy kręcą się wokół komputerów i liczb. Artyści lepiej czują się w przestrzeni, która daje im swobodę przy wyborze mebli, tapet czy dodatków. Zależy im na kontrolowanym szaleństwie. Jak może wyglądać pracownia artysty?

 

Wiele zależy od wykonywanego zawodu. Inaczej wygląda twórcza przestrzeń artysty malarza, pisarza czy muzyka. Często wypełnia ją wiele drobiazgów, przyborów do pisania, szkicowania czy rysowania. Nie obywa się bez koralików, figurek, tkanin, dla których warto znaleźć odpowiednie miejsce. Przykładem mogą być szerokie, drewniane stoły lub szuflady pojemnego biurka. Istotne jest, żeby wszystko miało swoje miejsce. Niezwykle ważne jest oświetlenie. Praca w godzinach wieczornych lub nocnych wymaga odpowiedniej lampy lub kilku źródeł punktowego oświetlenia. Powinno być to światło białe. Dzięki temu zdecydowanie później odczuwamy zmęczenie.

 

Ściany to prawdziwe pole do popisu. Można na nich wykonać własną kompozycję malarską, napisać swoje artystyczne credo lub zdecydować się na piękne tapety, które podkreślą klimat każdego wnętrza. Modne są teraz tematyczne naklejki na ścianach czy suficie, które później można z łatwością ściągnąć lub zmienić na inne. Muzyk może zdecydować się na motyw nut, projektant ma szansę wykleić swój gabinet modowymi inspiracjami. Bardzo dobrze również wygląda podłoga z drewna. Można również zdecydować się na panele albo dywaniki. Warto dodać, że drewno sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze. Obok nieodzownych mebli warto zadbać o wygodne fotele, dla odwiedzających nas przyjaciół. Ważna może okazać się kanapa, jeśli praca przeciągnie się do nocy.

Wszystko co przynosi inspiracje jest mile widziane. Nie należy bać się nadmiaru. To właśnie on przedstawia charakter wnętrza i artysty.

 

Pracownia powinna być charakterystyczna. Najczęściej wymarzona pracownia tworzy się sama podczas pracy. Kiedy to różne pomysły wymykają się spod kontroli, a w pomieszczeniu przybywa drobiazgów. To kreatywny chaos dekoruje pomieszczenia. Jest ono miejscem, w którym rodzą się nowe pomysły i wizje. Pracownia ma pobudzać do kreatywności, a zarazem nie rozpraszać. Artystę charakteryzuje potrzeba indywidualizmu. Stąd rzadko korzystają z gotowych rozwiązań. Warto szukać różnorodnych koncepcji i nie unikać eksperymentów. 

Czytany 37383 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2015 09:05
Więcej w tej kategorii: Klasyczny Gabinet »
Zaloguj się, by skomentować