środa, 04 maj 2016 13:07

Lampka biurkowa – mały przedmiot o dużej roli

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Praca przy biurku dotyczy nie tylko uczniów, coraz częściej także dorośli spędzają przy nim sporo czasu. Wszystkim potrzebne jest odpowiednie oświetlenie, które zapewnia dobrze dobrana lampka biurkowa. Obok funkcji użytkowej, może ona być także interesującą ozdobą, dopasowaną do stylu wnętrza. Zobacz, jaką lampkę wybrać żeby korzystnie wpłynąć na komfort pracy.

 

Jasna sprawa

Odpowiednie natężenie światła pozwoli uniknąć zmęczenia wzroku. Moc lampek biurowych to ok. 40 – 100 W, warto nabyć model z możliwością regulowania światła, żeby dostosować jego siłę do aktualnego zajęcia. Wszyscy, którzy dbają o środowisko naturalne i zawartość portfela zazwyczaj wybierają żarówki LED, ekonomiczne, wystarczające na około 20 tys.godzin użytkowania. Lampy biurkowe generują tzw. światło kierunkowe, które w przeciwieństwie do światła głównego, rozjaśnia wyłącznie fragment przestrzeni. Osoby praworęczne powinny umieścić oświetlenie po przeciwnej stronie biurka, aby nie przysłaniać źródła światła w trakcie pisania. Analogiczna zasada obowiązuje osoby leworęczne.

 

f4

 

Miejsce i odległość

Wiemy już, w którym miejscu biurka umieścić lampę. A gdzie usytuować biurko? Najlepiej żeby znalazło się w pobliżu okna. Nawet jeśli nie korzystamy z niego w godzinach porannych lub wczesno-popołudniowych, widok na otwartą przestrzeń będzie pozytywnie wpływał na koncentrację. Odległość między żarówką o oświetlaną powierzchnią nie powinna przekraczać ok. 45 cm. Znacząco większa lub mniejsza spowoduje zmęczenie oczu.

 

Fotolia 103468327 S

 

Do wyboru, do koloru

Lampki biurkowe dedykowane dzieciom są często wielobarwne i mają fikuśne kształty. Dla dorosłych produkuje się zwykle nowoczesne lampy w minimalistycznym stylu, choć nie jest to regułą. We wnętrzach w stylu retro pojawiają się lampki zdobione kryształkami imitującymi żyrandole, a w romantycznej aranżacji klosz lampki biurkowej przybiera kształt kwiatu, a ramię imituje łodyżkę.

Praktyczne rozwiązanie to lampki z tzw. klipsem, służacym do przyklejenia ich do blatu biurka. Wyjątkowo funkcjonalne jest także ruchome ramię, gdyż dzięki niemu można sterować źródłem światła. Warto wyposażyć lampkę biurkową w nieprzezroczysty abażur, który można co jakiś czas zmieniać zgodnie z modyfikacjami wnętrza lub aktualnymi upodobaniami.

Czytany 28311 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 maj 2016 13:12
Zaloguj się, by skomentować