piątek, 23 październik 2015 08:53

Jak urządzić mały salon?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wielu z nas jest posiadaczami małych salonów, często spotykanych w blokach. To pomieszczenia wielofunkcyjne, które chcemy urządzić tak, by wyglądały jak najbardziej reprezentacyjnie, a zarazem pozostały użyteczne. Jak poradzić sobie z aranżacją mniejszej przestrzeni? Wystarczy kilka prostych zabiegów, a dzięki nim pokój będzie wydawał się obszerniejszy.

 

Pogromcy bałaganu

 

 

Każdy, kto dba o wnętrze, stara się go nie zagracać, a mały salon to miejsce, w którym musimy myśleć przede wszystkim o funkcjonalności. Warto zagospodarować ściany, umieszczając na nich szafki i półki. Kolejny pomysł na schowki to pufy i fotele, w których bez problemu zmieścisz np. poskładane tkaniny. Szczególnie ciekawe są pufy, które łączą w sobie kilka funkcji – obok schowka i siedziska także podnóżka. Pod wysunięte parapety można zamontować schowki, a tradycyjne drzwi zastąpić drzwiami przesuwnymi. Jeżeli salon pełni także funkcję jadalni, warto przedzielić te strefy ścianką działową. Dzięki temu stworzymy dwie odrębne przestrzenie, co pozwoli łatwiej utrzymać porządek i doda wnętrzu modnego charakteru.


7747647914 a89720809a

 

Mały salon– Spektakularny efekt

 

Niewielki salon nie nadaje się do eksponowania ogromnych, ciężkich, mebli. Niezbyt dobrze sprawdzają się również dekoracyjne, masywne, zdobienia w stylu retro.Meble w stylu modern to doskonałe rozwiązanie dla małego wnętrza. Optycznie je powiększą, a salon zyska na nowoczesności. Dobrze jest wybrać wielofunkcyjne szafki czy regały, funkcjonalny stół, który rozłożymy gdy na horyzoncie pojawią się goście. Starajmy się utrzymać jasną lub chociaż dopasowaną kolorystykę mebli. Ważna sprawa to wybór sofy. Dobrze, gdy łączy funkcję spania i wypoczynku oraz wyposażona jest w pojemnik na pościel. Dodatkowe funkcje, coraz częściej oferowane przez projektantów, to schowki wbudowane w oparcia oraz podnóżki. Meble muszą być proste, a zarazem wielofunkcyjne, doskonały pomysł to meble z przeszklonymi frontami. Można je również polakierować, by dobrze odbijały światło.

5571575572 88abdf822e o

 

Odpowiednie oświetlenie

 

Światło naturalne jest równie ważne jak sztuczne. Sztuczne światło powinno być skierowane na sufit, co optycznie powiększy wnętrze. W przypadku salonu, który jest długi, ale wąski, należy oświetlić zwłaszcza jego krótsze ściany. Ciekawy pomysł dla nowoczesnej aranżacji to umieszczenie światła we wnękach albo podświetlenie takich elementów aranżacji jak obrazy lub półki. Jeżeli pokój urządzamy od podstaw, warto poświęcić oświetleniu szczególną uwagę.

Zasłony i firany powinny być wykonane z przewiewnych tkanin, które wpuszczą do pomieszczenia większą ilość naturalnego światła.

 

3370871293 d57b8cd2bd b

 

Kolory ścian

 

- Wybierajmy z jasnej i ciepłej palety barw – radzi konsultantka sklepu internetowego tapetuj.pl – ciemne kolory powodują, że wnętrze optycznie się zmniejsza. Pamiętajmy jednak, że łatwo o pomyłkę. Zbyt nasycone tony, takie jak na przykład pomarańcz, ocieplą wnętrze, aczkolwiek nie przyczynią się do jego powiększenia. Uwaga również na odcienie bieli! Jeżeli nie wybierzemy najjaśniejszego, kremowe warianty mogą raczej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego często tapeta okazuje się lepszym rozwiązaniem niż farba. Kolor w płynie nie zawsze stuprocentowo odpowiada temu, co zobaczymy na ścianie po malowaniu. Wybierając tapetę, odcień znamy od początku.

Czytany 23659 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 październik 2015 09:07
Zaloguj się, by skomentować