piątek, 13 listopad 2015 08:55

Kuchenne Inspiracje: Barek

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Uwielbiasz nowoczesne aranżacje? Wybierz otwartą na salon kuchnię z barkiem. To funkcjonalne rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie stanie się przestrzenne i doświetlone, a przy tym bardzo atrakcyjne wizualnie. Zobacz, jak stworzyć oryginalne wnętrze.

 

Barek kuchenny łączy w sobie kilka funkcji. W niedużych kuchniach pełni rolę blatu roboczego, a zarazem stołu. Żeby zaoszczędzić miejsce, opłaca się umieścić w nim nieduże schowki służące do przechowywania drobnych akcesoriów kuchennych. W blacie kuchennym da się zamontować zlew, płytę grzejną albo piekarnik, dzięki czemu urządzenia znajdują się na wyciągnięcie ręki. Nie zapominajmy o funkcji dekoracyjnej, którą z powodzeniem pełni barek. Można na nim postawić ozdobne filiżanki, serwetki albo rośliny doniczkowe: kwiaty lub jadalne zioła.

 

Fotolia 71357465 S

 

Barek planuje się przy tzw. wyspie lub przy półwyspie. Wybór zależy od rozkładu wnętrza i preferencji jego użytkowników. Pamiętaj o odpowiednich wymiarach blatu. Dla jednej osoby to głębokość 50 cm, wysokość 110 cm i szerokość 60 cm, natomiast dla większej ich ilości głębokość powinna zwiększyć się do 70-80 cm, a szerokość do 120 cm. Niektóre barki zostały wyposażone w podłokietniki, podnóżki oraz oparcia, co zwiększa komfort użytkowania mebli. Inspirując się stylistyką barową, warto pomyśleć o dopasowanej stylistycznie małej lodówce. Jeżeli chcesz urządzić jednorodną wizualnie kuchnię, barek powinien być wykonany z tego samego materiału, z którego została wykonana reszta mebli. Sposobów aranżacji jest kilka. Można przytwierdzić barek do ściany na granicy kuchni i salonu lub przedłużyć blat i postawić na nim hokery, czyli wysokie, barowe, krzesła. Dostępnych jest wiele różnych materiałów. Drewniane optycznie ocieplą wnętrze, jeśli natomiast wolisz minimalizm i surowość, postaw na metal oraz tworzywo sztuczne.

 

kitchen 670247 1280

 

Niestety, posiadanie barku kuchennego może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Jedzenie przy nim nie sprzyja celebrowaniu posiłków, pasuje raczej do stylu życia aktywnych zawodowo ludzi preferujących szybkie przekąski. Wysoki barek nie będzie wygodny dla dzieci, osób niepełnosprawnych lub ludzi w podeszłym wieku. Należy również pamiętać, że materiał, którym wykończono ściany barku jest narażony na częste brudzenie się od butów osób, które przy nim siedzą.

Czytany 32364 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 listopad 2015 11:33
Zaloguj się, by skomentować