poniedziałek, 14 grudzień 2015 19:28

Pokój dziewczynki i chłopca - jedna przestrzeń, dwie strefy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wspólny pokój dla brata i siostry? Dlaczego nie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci będą spędzały więcej czasu przy wspólnej nauce i zabawie. Aranżacja pokoju chłopca i dziewczynki musi być jednak starannie przemyślana. Każde z dzieci ma się w nim dobrze czuć oraz zyskać swój mały azyl.

Na dobry dzień

Pokój dla dwojga dzieci nie jest miejscem, w którym wszystko ma być wspólne. Przeciwnie – brat i siostra powinni posiadać oddzielne półki w szafie czy na regale, osobne pudła i schowki na zabawki, a wreszcie (jeśli rodzeństwo chodzi już do szkoły) odrębne biurka. Nawet gdy meble będą wyglądały tak samo, dzieci na pewno zindywidualizują swoją przestrzeń wybierając różne dodatki, obicia krzeseł, osłony lampek itp. Jeżeli pokój dzielą uczeń i przedszkolak, wyższe półki i szafki należą do starszego dziecka. Maluch niech bawi się niżej, wśród swoich zabawek. Pamiętaj, że nie chodzi o sztuczne podzielenie wnętrza na pół, co może zniszczyć poczucie dziecięcego bycia razem. Celem rodziców powinno być stworzenie odrębnych stref wśród przestrzeni wspólnej.

 

child 865116 1280

 

I na dobrą noc

Pomysłów na łóżka w pokoju dzieci jest przynajmniej kilka. Najpopularniejsze rozwiązanie to dwa klasyczne meble, często identyczne, ustawione w różnych częściach pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco je zindywidualizować, na przykład pomalować ulubionymi kolorami dzieci lub ozdobić naklejkami. Ponadczasowym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, doskonałe w przypadku niewielkiego metrażu, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Warto wcześniej ustalić, które z dzieci będzie spało u góry, gdyż często zdarza się, że każde wybiera to miejsce, zwłaszcza jeśli obok drabinki do łóżka przytwierdzona jest mini – zjeżdżalnia. Kompromisowe rozwiązanie oznacza zamienne korzystanie z atrakcyjniejszego, według dzieci, miejsca. Najlepiej, aby zamiana następowała nie rzadziej niż raz w tygodniu, co pozwoli uniknąć ciągłych „wędrówek” z pościelą. W małym pokoju można zastosować także łóżeczka turystyczne. Rozkładane na noc i złożone w ciągu dnia są bardzo praktyczne i wygodne.

 

lego 112796 1280

 

Kolory i dodatki

Większość dziewczynek przepada za lalkami, pluszakami i kolorem różowym, chłopcy natomiast preferują samochody, klocki oraz kreskówkowych superbohaterów. We wspólnym pokoju musi się zatem znaleźć miejsce i dla księżniczki, i dla Spidermana, żeby każde z dzieci czuło się komfortowo. Równocześnie nie zaszkodzi wprowadzić do aranżacji motyw przewodni, który lubi zarówno syn, jak i córka. Mogą to być zwierzaki, podróże, rośliny, sport... dekoracje, figurki i zdjęcia niech zajmą wspólną przestrzeń. Będą doskonale spajać dwa dziecięce „światy”.

 

 

Czytany 35941 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 grudzień 2015 08:22
Zaloguj się, by skomentować