piątek, 18 marzec 2016 12:17

Efektywne oświetlenie do kuchni

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oświetlenie w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. W każdym punkcie tego pomieszczenia powinno być jasno, zatem stosuje się zwykle przynajmniej dwa typy świateł, klasyczne, umieszczone w środku pomieszczenia oraz miejscowe. To drugie pada najczęściej na strefę, w której gotujemy.

 

Harmonijne źródła światła

Lampa sufitowa zwykle znajduje się nad stołem, a jej włącznik w pobliżu drzwi. Dobry wybór to szklane, mleczne, klosze, które świecą światłem rozproszonym, czyli nie powodują cienia. Lampa do małej kuchni powinna przylegać do sufitu, sprawdzi się tu minimalistyczny klosz. Duże czy ozdobne przeznaczamy do pomieszczeń o większym metrażu. Światło punktowe kierowane na blat to zwykle halogeny, LED-y lub świetlówki. Masz zamiar podświetlić stół? To dobry pomysł pod warunkiem, że blat jest matowy. Lśniący będzie odbijał światło i męczył wzrok.

 

Wnetrze z dusza

 

Kuchnia bez okien

W kuchni bez dostępu światła dziennego o oświetlenie trzeba zadbać w sposób szczególny. We wnętrzu z obniżonym sufitem można z powodzeniem zastosować halogeny umieszczone w płytach gipsowo – kartonowych. Funkcjonalne rozwiązanie to także użycie taśmy LED w miejscu przebiegającym pomiędzy sufitem a płytą. W takiej kuchni warto zadbać o jasną kolorystykę ścian. Optycznie powiększymy w ten sposób wnętrze i sprawimy, że nie będzie wyglądało przytłaczająco.

 

Tapeta Aqua Relief IV Rasch

 

Rozwiązania dla nowoczesnych kuchni

W modnych aranżacjach światło odkrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko rozprasza mrok, lecz również pełni funkcje dekoracyjne. Duża popularnością cieszy się oświetlenie podszafkowe, estetyczne, łatwe w montażu, dostępne w rozsądnych cenach. Ciekawie wyglądają także półki podświetlone LED. Można na nich trzymać produkty wymagające temperatury pokojowej, ponieważ półki nie nagrzewają się. W futurystycznych aranżacjach intrygująco prezentują się podświetlane meble. To rozwiązanie nie należy do najtańszych, jednak z pewnością warte jest rozważenia.

Czytany 24093 razy
Zaloguj się, by skomentować