czwartek, 12 maj 2016 15:15

Jak dobrać idealne oświetlenie do łazienki

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Obecnie łazienki służą nam nie tylko do wykonywania podstawowych zabiegów higienicznych. To tutaj regenerujemy się po trudnym dniu, pielęgnujemy urodę, korzystamy z aromatycznych kąpieli albo fundujemy sobie orzeźwiający prysznic. Żeby łazienka była zawsze funkcjonalna, musimy zadbać nie tylko o jej wystrój, ale także o oświetlenie.

 

 

Natężenie światła wybieramy według indywidualnych preferencji. Jeśli nie potrzebujemy mocnego oświetlenia, potrzebnego do wykonania perfekcyjnego makijażu, po prostu go nie instalujemy. Warto jednak respektować pewne uniwersalne wytyczne, które znacznie powiększą komfort użytkowania łazienki. Nieodzowne jest światło ogólne, które będzie równomiernie oświetlało wszystkie powierzchnie. Jest ono usytuowane w centralnym punkcie sufitu. Przyda nam się nie tylko podczas wykonywania zabiegów higienicznych i upiększających. Równie ważną rolę spełnia w trakcie sprzątania pomieszczenia oraz jego modernizacji.

 

hotel 1330854 1280

 

Aranżacje świateł

Oświetlenie pełni nie tylko funkcję pragmatyczną. Może także doskonale wpływać na atmosferę wnętrza, tworząc przestrzeń, w której przebywamy z przyjemnością. Coraz częściej stosowane w łazience podświetlenia aranżacyjnych detali doskonale ją wysubtelniają, dodając jej wdzięku, a nawet... romantyzmu. Doskonale sprawdzają się także kinkiety albo lampy wolnostojące. Te ostatnie wymagają jednak szczególnie uważnego użytkowania. Pamiętajmy, że w łazience panuje wilgoć. Dużą ostrożność należy zachować zwłaszcza w bliskiej odległości od wanny lub prysznica. Aby zminimalizować ryzyko wypadku przed zamontowaniem oświetlenia warto skonsultować się z elektrykiem.

 

bathroom 1336167 1280

 

Oświetlenie a metraż

Dobór oświetlenia warto uzależnić od wielkości łazienki. W niewielkim wnętrzu wystarczy jedna lampa, zwykle montowana na suficie, nad lustrem. Większa łazienka oznacza konieczność zastosowania przynajmniej dwóch źródeł oświetlenia. Jedno powinno znaleźć się w centralnej części pomieszczenia, drugie natomiast należy zamontować tak, aby oświetlało osobę stojącą przed lustrem. Szczęśliwi posiadacze bardzo obszernych łazienek mogą pozwolić sobie na ciekawe eksperymenty świetlne. Warto zwłaszcza zróżnicować barwy dostępnego światła. Na początek dnia wybieramy zatem chłodne, pobudzające, oświetlenie. Wieczorem stawiamy na jego przeciwieństwo, stłumione światło o ciepłej barwie, które umożliwi efektywny relaks po ciężkim dniu.

Czytany 24703 razy
Zaloguj się, by skomentować