Bordiury

Ściany to sporych rozmiarów powierzchnie, które stwarzają duże możliwości aranżacyjne i dekoracyjne. Pomijając tradycyjne zdobienia barwną tapetą czy farbą, można zdecydować się również na inne formy odnowy powierzchni.

Jedną z możliwości na aranżację ścian są bordiury. Są to dekoracyjne paski, które z powodzeniem zastosować można w salonie, gabinecie czy w pokoju dziecięcym. Niemal zawsze kolorystyka i/lub faktura borderów łączy się z tapetami (ewentualnie z kolorem farby). Dzięki temu powstaje harmonijna kompozycja o pasujących do siebie detalach. Nie wszystkie kolekcje tapet wyposażone są w bordery. Mimo to bez trudu można odnaleźć wiele interesujących propozycji. Na borderach skierowanych do dorosłych mieszkańców wnętrz często pojawiają się motywy geometryczne. Można wybierać wśród szerokiej palety barw. Niektóre wzory nawiązują do klasycznych ornamentów architektonicznych, inne są abstrakcyjne. Kolejnym wariantem są ornamenty roślinne przedstawione zwykle jako wijące się, pełne liści (a czasem również kwiatów), gałązki. Inspiracją do powstawania bordiur jest często natura oraz walory innych kultur.

Piękne propozycje dziecięcych bordiur odznaczają się bogatym wzornictwem i intensywną kolorystyką. Częstym motywem zdobniczym są uśmiechnięte zwierzaki, kolorowe kwiaty, listki. Warto podkreślić, że można również spotkać wiele oryginalnych wzorów. Jest to gratka dla tych, którzy nie lubią popularnych, dziecięcych motywów.

Bordiury mogą być umieszczone na ścianach przynajmniej na kilka sposobów. Często znajdują się przy suficie, ewentualnie pośrodku ściany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by umieścić border jeszcze niżej. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Mały lokator nie musi zadzierać główki, aby patrzeć na ozdobę. Mieści się ona na wysokości jego wzroku. Dzięki temu, może je swobodnie podziwiać. Bordery mogą pojawić się na pomalowanej ścianie lub oddzielać od siebie dwa warianty tapet. Często stosowane są również jak ozdoba okien, luster czy obrazów. Dzięki temu pozwalają na całkiem nowe warianty pomysłów, a wnętrze nabiera oryginalnego charakteru. Każdy ze sposobów jest równie dobry, każdy interesująco ozdobi wnętrze. W przypadku wysokich pomieszczeń, idealne będzie przyklejenie bordiury tuż pod sufitem. Optycznie obniży jego wysokość i nada przytulności. Bordiura uwielbia towarzystwo eleganckich tkanin. W kuchni sprawdzi się w towarzystwie klasycznych obrusów i firanek. Natomiast w łazience idealnie będzie współgrać z wysokiej jakości ręcznikami. Dzięki borderom przebywanie w pomieszczeniu będzie jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas.

Zaloguj się, by skomentować