Domowa Galeria

Obrazy to ponadczasowe dekoracje ścienne, które ozdobią każde wnętrze. Magię obrazów trzeba odpowienio wyeksponować, tak aby każdy zwrócił uwage na Twoją prywatną "Galerię Sztuki". Zobacz, jak zaaranżować wnętrze pełne obrazów. 

 

Obraz na właściwym miejscu

Podstawowa zasada mówi, że dzieła sztuki zawieszamy tak, by ich centralna płaszczyzna znajdowała się na wysokości oczu osoby o przeciętym wzroście. Dzięki temu każdy będzie mógł podziwiać obraz bez problemu. Chcesz zawiesić go nad meblem? Umieść kompozycję dokładnie na środku i pamiętaj, żeby rama nie była szersza niż meble. W przeciwnym przypadku proporcje aranżacji zostaną zaburzone, a obraz będzie ją przytłaczał.

 

portrait 926861 1280

 

 

Jeżeli masz zamiar umieścić na jednej ścianie więcej dzieł, możesz wyeksponować je na kilka sposobów:

  • dużą ilość malowideł o różnej wielkości warto skupić w kształt prostokąta, powstanie zwarta i ceikawa kompozycja. Należy tylko pamiętać, aby żadna z ram nie wystawała poza wyznaczone granice,  zadbaj o symetryczny układ a efekt będzie oszałamiający,

  • obrazy umieszczone na ścianie jeden obok drugiego powinny być wyrównane do górnej lub dolnej linii. Nie należy układać ich według wymiarów, od największego do najmniejszego lub odwrotnie. Takie rozmieszczenie nie wygląda efektownie, lepiej zdecydować się na zabawę z rozmiarami,

  • ciekawy pomysł tostworzenie kompozycji zawieszonych symetrycznie względem osi, którą może wyznaczać obraz w centrum układu i/lub mebel. Nie trzeba oprawiać obrazów w takie same ramki, ale należy bezwzględnie zadbać o ich zbliżoną wielkość po obydwu stronach osi.

exhibition 362163 1280

Kompozycja doskonale widoczna

 

Obraz pojedynczy, jak i włączony w kompozycję, musi być dobrze widoczny. Umieszczony w bliskim sąsiedztwie innych dekoracji ściennych albo narażony na przysłonięcie firanką lub drzwiczkami mebli, traci swój urok. Jeżeli chcemy świetnie wyeksponować domową galerię, pomalujmy ścianę, na której zawiesimy obrazy, innym kolorem niż resztę wnętrza. Dobry pomysł to także położenie w tym miejscu tapety, zadbajmy jednak, by była jednobarwna lub tylko delikatnie cieniowana. Wzorzyste produkty spowodują, że obrazy będą słabo widoczne, a na ścianie zapanuje kolorystyczny chaos.

 

light 981834 1280

 

Z ramą lub bez ramy

 

Nowoczesne obrazy z reguły nie potrzebują ram, jednak obramowanie nie odeszło do lamusa. Sprawdzi się zawsze, gdy chcemy mocniej podkreślić kompozycję, wyróżnić malowidło spośród innych zdobień ściennych. Rama obrazu musi pasować do wystroju wnętrza. W minimalistycznej przestrzeni doskonale wyglądają plastikowe ramki bez ornamentów. W stylu glamour lub retro sprawdzą się ciężkie, dekoracyjne, ramy - uważaj, aby nie popaść w przesadę. Wyjątkowo ozdobne obramowanie mogą odwrócić uwagę patrzącego od obrazu. Akwarele i szkice zwykle umieszcza się za szybą. Wybierz szkło zwykłe albo antyrefleksyjne. To drugie nie tylko chroni obraz, lecz również wpływa na poprawę efektu wizualnego. Pozbywamy się ponadto problemy poświat i odblasków, które mogą zniekształcić obraz oprawiony w zwykłe szkło.

Zaloguj się, by skomentować