środa, 06 styczeń 2016 21:37

Jak zadbać o bezpieczeństwo w pokoju dziecka?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Twoje dziecko rośnie i błyskawicznie nabywa nowe umiejętności. Warto zadbać o bezpieczeństwo niemowlęcia, które dopiero poznaje świat. Wraz z opanowaniem sztuki raczkowania, każdy element pokoju staje się zagrożeniem. Rodzice małego odkrywcy muszą dokładnie zabezpieczyć przedmioty, które są potencjalnie niebezpieczne.

 

 

Zabezpieczenie przed porażeniem prądem 

Ciekawy świata maluch z pewnością zechce sprawdzić do czego służą gniazdka elektryczne. Nie czekaj aż dokładnie je zbada. Najlepszym sposobem do zabezpieczenia gniazdek przed ciekawskimi maluchami są osłony, najlepiej te, wyposażone w przesłony torów prądowych. Uchylają się one pod wpływem bolców wtyczki, uniemożliwiając dziecku wtykanie palców lub drobnych przedmiotów do prądu. Niektóre gniazdka posiadają dodatkowo zabezpieczenie w postaci tzw. klucza uprawniającego. Dostęp do gniazdka mają wtedy tylko urządzenia wyposażone w klucz uchylający przesłony prądowe. W pokoju dziecka warto zainstalować kolorowe gniazdka, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną.

 

stair climb 3855 1280

 

Nakładki ochronne na meble

Ostre kąty narożników mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia małego odkrywcy. Żeby maluch mógł poruszać się bezpiecznie, należy nałożyć na meble odpowiednie zabezpieczenia. W sprzedaży znajdziesz szeroki wybór produktów, najczęściej samoprzylepnych. Listwy z pianki lub nakładki można od razu zamocować tam, gdzie dziecko dosięga główką lub rączkami. Miękka powierzchnia na pewno zamortyzuje kontakt z twardym meblem i zapobiegnie urazom. Różne barwy i kształty artykułów umożliwiają ich swobodny dobór.

 

window 932760 1280

 

Z dala od okien i schodów

Wszędobylska pociecha będzie systematycznie poszerzać zakres swoich eksploracji. Uwaga na okna! Małe dziecko w ogóle nie powinno mieć do nich dostępu, stąd najlepiej usytuować je przynajmniej 85 centymetrów nad podłogą. Profilaktycznie warto zastosować do szyb tzw. bezpieczne szkło, które z reguły nie rozpada się w przypadku rozbicia lub pęknięcia. Jeśli nawet, po bardzo mocnym uderzeniu, szkło rozbije się, jego kawałki będą miały zaokrąglone kształty. Dobrym pomysłem jest zakup zabezpieczających klamek do okien, dzięki którym rodzice będą mieli pewność, że maluch nie otworzy okna. Mieszkasz w piętrowym domu, a pokój dziecka jest na górnej kondygnacji? Pamiętaj o zabezpieczeniu schodów. Bramka ochronna uniemożliwi upadek ze stopni lub pomysł zjeżdżania po poręczy.

 

child 786697 1280

 

Materiały – gładkie, miękkie, łatwe do utrzymania w czystości

Puszyste i grube dywany, choć wyglądają efektownie, są siedliskiem kurzu oraz środowiskiem sprzyjającym rozwojowi roztoczy. Dlatego najlepiej wybrać antypoślizgowy chodniczek, łatwy w czyszczeniu. Produkt powinien być gładki, równy i solidnie przymocowany do podłoża. Jeżeli dziecko ma skłonności alergiczne, nie należy wybierać mebli tapicerowanych. W pokojach dziecięcych dobrze sprawdzają się podłogi z drewna. Lepiej jednak zrezygnować z intensywnego polerowania, które może powodować ślizganie.

Czytany 27320 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 styczeń 2016 21:42
Zaloguj się, by skomentować