Zakochaj się w Vintage

Styl vintage to urokliwy powrót do przeszłości. Raz po raz powraca w modzie i w aranżacji wnętrz, zdobywając coraz to nowych zwolenników. Wyjątkowo efektownie prezentują się mariaże starego z nowym, dzięki którym nie zamienimy domu w muzeum. Może efektowny vintage spodoba się również Tobie?

 

Starocie, czyli co?

Tworząc wnętrze w stylu vintage często świadomie nawiązujemy do swoich historii rodzinnych, o których pamięć zachowali seniorzy. Stąd to, co „stare” najczęściej odnosi się do pierwszej połowy XX wieku. Wiele zdobień, dodatków, a czasem nawet i pokaźnych mebli kryje się na strychach czy w zakamarkach domów bliższych czy dalszych krewnych. Jeśli zatem planujemy aranżację w duchu vintage, najpierw zwróćmy się do najbliższych. Stylowych perełek można także szukać na pchlich targach albo jarmarkach staroci. Wbrew pozorom, stworzenie takiej aranżacji nie jest trudne czy bardzo pracochłonne. Z pewnością jednak wymaga starannego przemyślenia.

 

old room 1210117 1280

 

Meble

W doborze mebli należy zachować umiar. Wyeksponowanie klasycznej meblościanki sprzed kilku dekad, zwłaszcza w niewielkim wnętrzu, może je przytłoczyć. Z tego powodu lepiej zdecydować się w nim na pojedynczy mebel, dekoracyjną komodę albo wygodny fotel z szerokim oparciem. Im bardziej wymyślne są kształty mebla, tym bardziej neutralne sąsiedztwo powinno mu się zapewnić. Należy także pamiętać, że sprzęty, które mają kilkadziesiąt lat, warto spróbować poddać renowacji. Nie zawsze jest ona kosztowna i skomplikowana. Wspomniany fotel zyska „drugie życie” jeśli tylko zmienimy mu obicie lub zafundujemy nową tapicerkę. Do stylu vintage doskonale pasują meble drewniane, o prostych formach.

 

vintage 635262 1280

 

Dodatki, czyli kropka nad „i”

Jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych pomysłów to ceramika, niewielkie dzbanuszki, efektowne cukiernice czy misy z kryształu. Bardzo dobrze prezentują się w jadalni, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby ozdobiły komodę w salonie. Na półce w hallu można wyeksponować wiekowy model telefonu z charakterystyczną tarczą numeryczną. W salonie doskonale sprawdzą się również stonowane kolorystycznie ramki ze zdjęciami bliskich. Zdobienia mogą także pełnić funkcję praktyczną. Wystarczy dobrać interesujący klosz do lampy albo dekoracyjne pokrowce z ornamentami naśladującymi popularne motywy zdobnicze z minionych dekad (kratka, grochy, duże wzory kwiatowe).

Zaloguj się, by skomentować