Jak urządzić poddasze?

Urządzając poddasze stajemy przed interesującym zadaniem. Ta specyficzna przestrzeń wymaga umiejętnego traktowania, co nie znaczy, że wszystkie prace remontowe musimy powierzyć fachowcom. Sporo możemy zrobić sami, a to, co wymaga wsparcia profesjonalistów, powinno być przez nas starannie przemyślane. Poznaj najważniejsze wytyczne odnośnie urządzenia poddasza.

 

Więcej światła

Jedno z największych wyzwań aranżacyjnych przy urządzaniu poddasza to kwestia jego odpowiedniego doświetlenia. Doskonałe rozwiązanie to wybór tzw. okien połaciowych montowanych w połączeniach wielokrotnych. Zapewniają one doskonały dostęp do naturalnego światła i coraz częściej wyposażane są w imponujące funkcje dodatkowe, takie jak chociażby obsługa za pomocą pilota oraz automatyczne zamykanie w przypadku pogorszenia się pogody. Wymiary okna powinny zostać dostosowane do kątu nachylenia dachu, im jest on mniejszy, tym ono dłuższe. Warto zamontować je nad grzejnikiem oraz zadbać o dobrą cyrkulację powietrza przez usunięcie mebli, które mogłyby je zastawiać. Jeśli poddasze ma nam służyć jako sypialnia, dobrym wyborem jest zakup okien dźwiękoszczelnych. Okna można wyposażyć w akcesoria, które z pewnością uprzyjemnią nam pobyt w poddaszowym wnętrzu. Chodzi o rolety (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne), które odizolują nas od zbyt wysokich temperatur oraz ciekawskich spojrzeń.

 

homes for sale 326991 1280

 

Mały metraż - Mały problem

A właściwie to żaden problem, jeśli tylko, aranżując poddasze, będziesz pamiętał o kilku ważnych zasadach. Sprawdzą się tu meble, które odpowiednio wypełnią charakterystyczne skosy. Często wybierane są obszerne, choć płytkie, szuflady montowane w podeście lub szafki typu cargo. Warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar – rozwiązanie jest czasem nieco droższe niż zakup gotowych sprzętów, jednak pozwala na pełne ich przystosowanie do specyfiki poddasza. Nie zapomnij o wygodzie i funkcjonalności. Do wszystkich mebli musisz mieć łatwy dostęp, a użytkowanie szafek czy szuflad nie może być obciążone ryzykiem nabicia sobie guza. Z tego powodu pamiętaj, że szuflady zwykle sprawdzają się lepiej niż półki. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Im wyżej, tym półki są płytsze, najgłębsze są zatem usytuowane bardzo nisko, czasem tuż nad podłogą.

Jeśli poddasze ma być zamieszkane przez osoby dorosłe, można z powodzeniem wykorzystać meble ze szkła, które dodają wnętrzu lekkości i sprawiają, że wydaje się ono bezpieczniejsze. Jeśli jednak pokój pod dachem to królestwo dziecka, ze względów bezpieczeństwa zrezygnujmy z takiego rozwiązania.

Zaloguj się, by skomentować