SMART DOM - nowoczesne udogodnienia do Twojego domu

Technologia biegnie do przodu, a Ty wcale nie musisz pozostawać w tyle - możesz się z nią zaprzyjaźnić. Oprócz najnowszych smartfonów i smartwatch’y, istnieje szereg rozwiązań, które wprowadzą Twój dom w erę  „smart”. Jakie najnowocześniejsze funkcje powinien posiadać smart dom?

 

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile obecnie funkcjonuje urządzeń, które są na bieżąco podłączane do sieci. Szacuje, że do roku 2020 ich liczba wzrośnie do 50 miliardów. Liczba użytkowników Internetu rośnie. Zwiększają się także wymagania co do urządzeń, które maja ułatwiać codziennie funkcjonowanie. Nic dziwnego, że ta prognoza dotyczy również „inteligentnych domów” tzw. „smart”. Funkcjonowanie domu przy pomocy komputerów jeszcze do niedawna było czymś niewyobrażalnym. Obecnie może jeszcze nie jest to norma, ale jest do niej coraz bliżej. Nie bój się, bo domy nie zaczną nagle przypominać statków kosmicznych, chociaż co odważniejsi mogą się o takie pokusić. Jednak będą posiadać znacznie większe możliwości niż te w których obecnie mieszkamy i w których mieszkali nasi rodzice. Zaskakujące? Wydaje się wręcz nierealne? Z pewnością nie raz słyszałeś o systemach takich jak Fibaro albo Vision BMS, które umożliwiają sterowanie barwą światła oraz jego kolorem, za pomocą pilota. Masz także możliwość ustawienia automatycznych opcji, co umożliwia dopasowanie światła do każdego pomieszczenia i do warunków, jakie panują na zewnątrz. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują w domu i którym doskwiera sztuczne oświetlenie.

 

Wntrze ozdobione tapet AP Panel   AS Creation

 

Mobilnie, przy pomocy pilota, możesz zarządzać także zsuwaniem i rozsuwaniem rolet, czy w przypadku wiatru, wystarczy kliknąć, a markizy się zamkną. „Inteligentne domy” mają też bardzo nieoczywiste zastosowania. Boisz się włamania? Jeśli dom „wyczuje” kogoś, kto nie ma do niego wstępu, może sam się całkowicie zamknąć. Złodziej się ucieknie, a policja automatycznie zostanie powiadomiona o próbie przestępstwa. Prawda, że może być pomocne? To rozwiązanie spodoba się zwłaszcza osobom, które często podróżują lub takim, które w swoim domu trzymają wyjątkowe kosztowności.

 

Nowoczesna kuchnia z mocnymi akcentami fioletu

 

Nie wolno zapominać o połączeniu domu i telefonu komórkowego. W końcu to jedna z najważniejszych funkcji, która umożliwia całodobową kontrolę… chyba, że telefon Ci się rozładuje. Gdy ktoś spróbuje Cię odwiedzić, automatycznie dostaniesz o tym powiadomienie na urządzeniu, z którego korzystasz. Jeśli masz ochotę, bez problemu wpuścisz gościa do domu. Wystarczy kliknąć „OK”. To znacznie ułatwi pracę, jeśli w Twoim domu często gości kurier, ale nie zawsze może Cię zastać. W domu oczywiście będą znajdowały się kamery, na których zobaczysz pracę danego człowieka. Trochę Cię to przeraża i kojarzy się ze śledzeniem? Możliwie, ale czy nie przyjemne jest automatyczne zmienianie się muzyki, jak tylko przekroczysz próg kolejnego pomieszczenia? To właśnie „śledzenie” sprawia, że „smartdom” wie gdzie jesteś i na co masz teraz ochotę. Wszystko jest kwestią wcześniejszych ustawień.

 

5088921445 a8995b8a3a

 

Nie można zapomnieć o sprzętach AGD, których inteligencja zaskoczy niejednego mieszkańca. Jak na razie rynek inteligentnych sprzętów kuchennych i łazienkowych dopiero raczkuje, ale jak wiemy, wszystko co raczkuje, kiedyś urośnie. Już istnieją pralki, które pozwalają na uruchomienie prania przy pomocy smartfonu. Nie wiadomo jednak o niczym, co mobilnie włożyłoby do niej pranie. Jest to udogodnienie, ponieważ już nie musisz czekać z praniem do swojego powrotu z pracy. Teraz będzie gotowe, zanim zdążysz przekręcić kluczyk w drzwiach. Nie lubisz robić list zakupów? Uszczęśliwi Cię lodówka ze skanerem, która prześwietla swoją zawartość, a następnie notuje czego w niej brakuje. Twoim zadaniem jest tylko pójść do sklepu… a i tak wiemy, że przecież możesz zrobić to internetowo. „Inteligentne domy” nie zapominają o miłośnikach ogrodnictwa. Waszym wybawieniem okaże się inteligentny zraszasz, który sam zanalizuje wilgotność gleby oraz prognozę pogody. Dzięki temu, samodzielnie zadba o porę podlewania Twoich ulubionych roślin.

 

Przede wszystkim cechą „inteligentnego domu” jest ułatwianie nam życia. Najlepiej, żebyśmy sami nie zdawali sobie z tego sprawy. W końcu takie jest jego założenie. Z takim zamiarem powstały systemy Vision BMS, które same wyliczają Twoje rachunki za prąd oraz wodę. Dzięki nim dowiesz się, co zżera najwięcej Twoich pieniędzy. W tym przypadku sprawdzi się m.in. fotokomórka, która sama będzie gasiła np. telewizor lub światło w łazience, o którym w pośpiechu zapomniałeś.

Zaloguj się, by skomentować