wtorek, 27 wrzesień 2016 20:17

Kuchenka gazowa vs. Płyta indukcyjna

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii, podczas aranżacji wymarzonej kuchni. Bo jak tu się zdecydować, kiedy oba rozwiązanie moją swoje plusy i minusy? Wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom i podpowiemy Ci, jak dokonać dobrego wyboru.

 

Twoja kuchnia jest prawie gotowa. Wiesz, jakie chcesz meble i akcesoria. Pozostaje problem kuchenki. Nie wiesz, czy wolisz model gazowy czy może płytę indukcyjną? Z pewnością zależy Ci zarówno na bezpieczeństwie, jak i na ekonomicznym rozwiązaniu. Czy to w ogóle możliwe?

 

tableware 555203 1280

 

Obecnie spotkać się można z trzema rodzajami kuchenek: gazową, indukcyjną oraz elektryczną, czyli ceramiczną. Oczywiście powstaje również mnóstwo mieszanek, które posiadają w sobie cechy każdej z nich. To doskonały wybór dla niezdecydowanych, ale czy na pewno równie dobry dla Twojej kuchni?

 

Jaką płytę wybrać?

Zanim się na coś zdecydujesz, warto porównać między sobą kuchenkę gazową i indukcyjną. Czy na pewno wszystkie jej funkcje Ci odpowiadają i to jest to, czego szukasz?

 

kettle 933135 1280

 

Kuchenka z płytą gazową wcale nie jest tak logicznym wyborem. Obecnie powstaje coraz więcej nowych mieszkań, które nie doprowadzają przyłączy gazowych. Jeśli decydujesz się na płytę gazową, koniecznie musisz zainwestować w butlę oraz w model, który dostosuje się do sposobu zasilania na propan butan.

Płyty gazowe można podzielić na emaliowane, które są zdecydowanie najtańszym modelem. Wybrać możesz także model z nierdzewnej stali, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych kuchniach oraz szklany, który dzięki swojemu hartowaniu przypomina płytę ceramiczną.

Płyta indukcyjna to swego rodzaju odmiana płyty elektrycznej. Nie posiada palników, a jedynie pola. Płyta indukcyjna oprócz wykorzystania prądu, pobiera również energię elektromagnetyczną, co umożliwia przyrządzanie potraw. To z pewnością najdroższe modele na rynku, jednak równocześnie są najbardziej efektywne.

 

cook 750142 1280

 

Wady i zalety posiadanych płyt

Zanim zdecydujesz się na konkretną płytę, warto przemyśleć ich wady i zalety. W końcu nie chcesz, żeby podczas użytkowania coś Cię zaskoczyło. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

 

Płyta gazowa z pewnością zapewnia zdecydowanie lepszy smak przygotowywanych dań. Jest to zdanie wielbicieli tego typu kuchenek, ale nie da się zaprzeczyć, że potrawy gotowane na ogniu posiadają całkiem inne walory smakowe. Kuchenka gazowa jest także tania, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, a przy zakupie nie zrujnuje Twojego budżetu. Nie zaskoczy Cię również brak prądu, ponieważ nie wymaga dostarczania energii elektrycznej. Cechuje ją także wysoka odporność na czynniki zewnętrze, dzięki czemu rzadko ulega awariom. To z pewnością dodatkowy plus, który nie karze Ci wyciągać pieniędzy z portfela.

 

kitchen 1687121 1280

 

Niestety, jak każdy model, posiada również swoje wady. Nie trudno przy niej o oparzenia, jeśli wykażesz się odrobiną nieuwagi. Trzeba również zwracać uwagę, na możliwość ulatniania się gazu. Nie wymaga większych umiejętności, ponieważ nie posiada wysokiej technologii. Traci dużo energii, czego skutkiem jest dłuższy czas gotowania oraz znacznie szybciej ulega zabrudzeniom. Nie ma możliwości nie czyścić jej po każdym gotowaniu. Musisz także zwrócić uwagę na przyłącza gazowe oraz wymagania instalacyjne.

 

Płytę indukcyjną cechuje niski czas przygotowywania dań. Z pewnością będzie do ogromna zaleta dla każdego, kto wiecznie gotuje w pośpiechu. Jest bezpieczna, a także łatwo utrzymać ją w porządku. Koszt eksploatacji jest podobny, jak w przypadku kuchenki gazowej, jednak z pewnością jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie.

Tym, co może Cię zniechęcić jest jej cena, ponieważ znacznie przewyższa pozostałe modele. Może również stać się droga w użytkowaniu, ponieważ ulega częstym awariom, a do gotowania potrzebujesz specjalnych garnków ze stali nierdzewnej.

Czytany 25031 razy
Zaloguj się, by skomentować