Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest rola oświetlenia we wnętrzu. Nie tylko wpływa na dobre samopoczucie, ale także na chęć do pracy i zdrowie. Źle ustawione światło może sprawić, że poczujesz się senny, a Twoje oczy szybko będą „wołać” o wizytę u okulisty. Jak temu zaradzić? Wystarczy odpowiednio przemyślany rozkład oświetlenia.

 

lamps 453783 1280

 

 

Jaka jest rola światła?

Zanim zabierzesz się za organizację przestrzeni w swoim mieszkaniu, zastanów się, gdzie powinno znajdować się oświetlenie. Ważne, żeby zrobić to zanim pojawią się meble, ponieważ dzięki temu masz możliwość ustawienia ich tak, aby światło sprzyjało codziennym obowiązkom i przyjemnościom. Pozwoli to na ustawienia strumienia światła w miejscu, w którym czytasz lub na biurku, przy którym codziennie pracujesz. To ważne, ponieważ źle rozstawione światło wywoła efekt znużenia, co nie sprzyja koncentracji i odpoczynkowi. Ważne, abyś odpowiednio wybrał nie tylko miejsce, w którym pojawią się lampy, ale także ich rodzaj i moc oświetlenia. Podczas jednoczesnego ustawiania światła oraz mebli, masz szanse na stworzenie stref, np. wypoczynkowej i części biurowej. Sprawdzi się to zwłaszcza we wnętrzu, które ma połączoną kuchnię razem z jadalnią. Jak pewnie wiesz, nie zawsze jednakowe światło musi wpływać korzystnie na oba pomieszczenia. Takie podkreślenie stref w mieszkaniu pozwala nadać im indywidualny charakter i pobawić się odmienną aranżacją. Pozwoli to uchronić się przed nadmiernych chaosem, który może powstać przy zwiększonej ilości miejsc oświetleniowych. To ogromna szansa na podkreślenie walorów wybranych miejsc w pomieszczeniu. Zależy Ci na zaakcentowaniu nowoczesnego kominka? Może wolisz pokazać swoją ulubioną biblioteczkę, przy której stoi Twój ulubiony fotel?

 

couch 1835923 12801

 

Jak rozplanować oświetlenie?

Przede wszystkim zastanów się, jakie funkcje mają spełniać poszczególne pomieszczenia i ich kąty. To najważniejszy wyznacznik dobrze rozplanowanego oświetlenia. Jeśli planujesz podkreślić walory pojedynczego wnętrza, warto postawić na lampy sufitowe. Pamiętaj jednak, że powinny one oświetlać tylko jedną strefę, dzięki czemu będą prezentować się minimalistycznie i z klasą. Zastanawiasz się, jak oświetlić strefę, w której na co dzień wypoczywasz? Tu sprawdzi się kilka wolnostojących lamp, które oświetlą poszczególne miejsca, dzięki czemu całość będzie w lekko romantycznym klimacie, jednocześnie dobrze oświetlona. Dzięki temu możesz samodzielnie zdecydować, którą lampę pragniesz teraz włączyć. W kuchni lub nad stołem w jadalni doskonale sprawdzi się światło, które będzie posiadało zwiększoną moc. Każda przekąska na stole będzie prezentować się znacznie smaczniej. Oświetlenie może stać się również dekoracją. Wystarczy, że postawisz na zdobiony abażur lub „nogę”. Taka lampa doskonale podkreśli walory Twoich stylowych mebli lub doskonale zaaranżowanej ściany.

 

lamp 1122095 1280

Zaloguj się, by skomentować