Pokój nastolatka, czyli co sprawdzi się najlepiej?

Dla nastolatka jego pokój jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Ma być jego azylem przed wścibskimi rodzicami czy młodszym rodzeństwem. Z tego powodu odpowiednia aranżacja pokoju jest tak ważna. Twoje dziecko powinno czuć się komfortowo, a jednocześnie posiadać miejsce odpowiednie do nauki. Jak je stworzyć?

 

Co powiesz na pokój na poddaszu? To świetne miejsce, aby dziecko mogło się odizolować od reszty domu, a jednocześnie być ciągle w zasięgu wzroku. W końcu wciąż chcesz wiedzieć, co się u niego dzieje i jak się czuje. Nie znam nastolatka, który nie skakałby z radości na myśl o własnej przestrzeni na poddaszu. Zastanawiasz się jednak, jak ją zagospodarować? Polecamy Ci minimalizm i zabawę kolorem oraz dodatkami. Białe ściany idealnie będą się komponować z drewnianą podłogą, która wpasuje się w dodatki w kolorze różowym lub niebieskim. To standardowe kolory, ale jednak w otoczeniu drewna pięknie się prezentują. Na poddaszu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się jasne kolory, ponieważ optycznie powiększą wnętrze. Pod samym oknem możesz postawić biurko, przy którym Twoje dziecko będzie się uczyć lub rozwijać swoje pasje. Nie zapomnij o dużej ilości książek lub innych dodatków, które fascynują zamieszkałego w tym pomieszczeniu nastolatka.  Dużym ułatwieniem będzie również łóżko w miejscu, gdzie znajduje się skos sufitu. Z pewnością należy jednak uważać na głowę, jednak jest to najprostsze i najbardziej racjonalne rozwiązanie.

Nie zapominaj o jakości światła  w pokoju Twojego dziecka. Powinno być ono jasne i nie sprawiać wrażenie „senności”, co jest częstym skutkiem żarówek o żółtej tonacji światła. Biurko postaw w takim miejscu, żeby Twoje dziecko jak najdłużej mogło korzystać z dobrodziejstw naturalnego światła. Gdy to się ukróci, lampkę postaw tuż za plecami nastolatka, aby nie świeciła mu w twarz. Nie spowoduje to psucia się wzroku, a dodatkowo nie rozprasza skupionego umysłu ucznia.

Nie zapomnij o praktycznych, ale także nowoczesnych meblach. Zapytaj swoje dziecko, jakie meble chciałby zobaczyć w swoim pokoju, a następnie skonfrontuj jego pomysły z własnymi. W końcu to jego pokój i jego przestrzeń. Powinny one ułatwiać nastolatkowi codziennie funkcjonowanie. Jeśli pokój dzieli dwoje dzieci, świetnym rozwiązaniem będzie piętrowe łóżko, które sprawdzi się zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Obecnie na rynku dostępne są modele klasyczne, ale także tematyczne jak np. z motywem zebry. Sprawdzi się także łóżko, które pod spodem będzie posiadało miejsce na biurko. To również ogromna oszczędność miejsca w pokoju rodzeństwa. Aby zaoszczędzić miejsca, zdecyduj się na funkcje 2 w 1 itd. Możesz zdecydować się na łóżko, które będzie również posiadać szufladę na bibeloty lub ubrania. U dziewczynki możesz postawić na romantyzm i np. białą lub metalową ramę łóżka. U chłopca sprawdzi się minimalizm oraz surowa forma.

W pokoju nastolatka najważniejsza jest jednak funkcjonalność. Co w swoim pokoju powinien mieć nastolatek? Z pewnością przyda się mu się pojemna i dobrze zaprojektowana szafa, która posiadać będzie duże ilości półek oraz miejsc na wieszaki. W całym pokoju sprawdzą się dodatkowe półki, które zagospodarują książki oraz gadżety nastolatka. W końcu to jego przestrzeń i jak najbardziej powinna oddawać jego zainteresowania. Aby nic nie stało na wierzchu i się nie kurzyło, proponujemy kosze, segregatory oraz pudełka, które doskonale ukryją nadmiar makulatury i przyborów szkolnych. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się również, jak ważna jest dbałość o porządek.

Zaloguj się, by skomentować