Styl Retro

Pokój w klimacie retro . Na tle innych stylów wyróżnia się wysublimowaną elegancją i stylem. Często nawiązuje do lat 60 XX w, a jego nieodłącznym elementem są różnorodne dodatki. Lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole czy lampy z abażurami to znak rozpoznawczy stylu retro. W stylu retro łątwo o przesadę. Warto pamiętać o umietnym doborze mebli i dodatków. O czym należy pamiętać, urządzając pokój w stylu retro?

Wybierając produkty w stylu retro zwracamy bardzo dużą uwagę na meble. Decydujemy się zazwyczaj na jedną z dwóch opcji: szukamy antyków lub mebli stylizowanych na wieloletnie. Wielbiciele dawnych mebli, z zapałem poszukujący ich na targach staroci lub wśród ogłoszeń prywatnych sprzedawców, traktują stylizowane produkty z przekąsem, warto jednak pamiętać, że – jak mówi przysłowie – każdy medal ma dwie strony. Antyk jest z reguły meblem bardzo kosztownym, często tkniętym już zębem czasu, wymaga zatem odpowiedniej renowacji i bardzo ostrożnego traktowania. Meble stylizowane to produkty współczesne, odzwierciedlające dawne modele, równie interesująco zdobią wnętrza.

Meble w stylu retro są z reguły masywne i bogato zdobione, świetnie sprawdzą się w towarzystwie drewnianej podłogi lub dobrej jakości paneli. Warto zadbać również o kolorystykę ścian – krzykliwe barwy i stylistyczne eksperymenty nie są tu mile widziane. Dobrze sprawdzą się za to bogate ornamenty w stylu zdobień pałacowych wnętrz albo kompozycje kwiatowe na tapetach bądź pastelowe kolory. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie ścian. Bywa, że wzory na tapetach korespondują z obiciami foteli czy powłoczkami ozdobnych poduszek.

Dodatki w stylu retro to prawdziwa skarbnica pomysłów. Możemy wybrać stylizowane ramki w których umieścimy czarno – białe zdjęcia, lampy z abażurami, „starodawne” zegary... Bywa, że nie musimy wydawać na nie funduszy, bo otrzymujemy je jako „spadkowe” przedmioty rodzinne lub dostajemy w prezencie od przyjaciół, którzy preferują nowoczesne style.

Co oczywiste, nasz dom to nie muzeum i z reguły wprowadzamy w nasze retro – wnętrze nieodzowne atrybuty kultury współczesnej, jak komputer, telewizor czy sprzęt grający. Dobrze jest jednak zadbać o ich interesujące, dopasowanie do pomieszczenia, usytuowanie takie, by nie „gryzły” się z dominującą stylistyką.

Zaloguj się, by skomentować