Nowoczesne Wnętrze

Coraz większą liczbę zwolenników zyskują nowoczesne, minimalistyczne, wnętrza –  surowe, utrzymane zazwyczaj w kilku wiodących kolorach, często bardzo przestronne. Pomimo mocnej indywizualizacji, możemy wyróżnić kilka dominujących rozwiązań aranżacyjnych.

Meble w nowoczesnych wnętrzach są zwykle pozbawione zdobień, lecz mają charakterystyczne, ostre, krawędzie. Często wykonane z metalu lub z plastiku, zdecydowanie rzadziej z drewna. Sprawiają wrażenie nie tylko surowych, ale „drapieżnych”. Kątów ostrych może być tu jednak więcej – czasem, na przykład w rozległych salonach, pojawiają się niewielkie schodki. Kanapy również mogą posiadać wyraziste „kanty”, które pojawiają się i na ozdobnych poduszkach.

Kolorystyka wnętrza to przeważnie mocne, kontrastowo zestawione, barwy – czerń i biel, często wzbogacone o akcenty czerwieni. Modne są również warianty szarości, począwszy od delikatnych aż po mocne odcienie barwy. Regułą jest brak pasteli i dość rzadkie korzystanie z wielokolorowych elementów dekoracyjnych.

Nieliczne ozdoby nowoczesnych wnętrz odcinają się od inspiracji naturą, czerpiąc raczej z dorobku nowoczesnych technologii. Stąd nawiązanie do sfery motoryzacji, multimediów i szeroko pojętej inżynierii. Pomysły nie ograniczają się jednak wyłącznie do rozmaitych gadżetó, czasem mogą dotyczyć również mebli, na przykład foteli.

Aby nieco ocieplić surowość nowoczesnych wnętrz można zdecydować się na puszysty dywan lub ciężkie, miękkie, zasłony. Jeśli wybierzemy stonowany kolor, nie musimy obawiać się, że dekoracje nie będą przystawały do dominującego trendu. Jeśli preferujemy wzory, bardzo dobrym rozwiązaniem będą motywy geometryczne w kontrastowych barwach dominujących w pomieszczeniu.

Nie warto być  niewolnikiem stylu, który ma być wyłącznie inspiracją. Zatem, skoro mamy pomysł na wykorzystanie poszczególnych cech nowoczesnego wnętrza, ale nie chcemy, by dominowały one w pomieszczeniu, pozostańmy jedynie przy detalach. Ważne, aby efekt był spójny i daleki od pretensjonalności.

Zaloguj się, by skomentować