Zrób to sam - Renowacja mebli

Prawie każdy z nas posiada w domu mebel, którego czas świetności już dawno minął. Co zrobić, gdy ze względów sentymentalnych lub ekonomicznych, nie chcemy się go pozbyć? Rozwiązaniem jest renowacja, którą można zlecić fachowcowi lub wykonać ją samodzielnie. Własnoręczna praca jest z pewnością bardziej absorbująca, ale pozwala na sporą oszczędność finansową i daje mnóstwo satysfakcji. Poznaj najbardziej efektowne sposoby renowacji mebli.

 

Artystyczny decoupage

Sztuka zdobnicza o długiej tradycji, znana już w XII wieku w Japonii i w Chinach. W Europie upowszechniła się pod francuską nazwą, stanowiąc do tej pory jeden z ulubionych sposobów odświeżania i ozdabiania mebli. Decoupage wyjątkowo efektownie prezentuje się na meblach drewnianych. Znajdzie zastosowanie także na szklanych, ceramicznych czy plastikowych powierzchniach. Mebel, który chcemy ozdobić należy najpierw starannie wygładzić papierem ściernym. Kolejny krok to pomalowanie go farbą, które warto wykonać dwukrotnie. Ponowne przeszlifowanie papierem ściernym umożliwia wygładzenie ewentualnych nierówności faktury. Dopiero po odpowienim przygotowaniu powierzchni można przykleić wzory, używając specjalistycznego kleju do decoupage'u.

 

sc1

 

Metamorfoza krzeseł lub taboretów

To meble obecne w każdym domu, często mocno wyeksploatowane po długim czasie użytkowania. Renowacja wypadnie korzystnie, gdy dokładnie usuniesz starą farbę z powierchni mebla. Kolejny etap pracy to szlifowanie powierzchni nóg. Bardzo dobrze sprawdzi się produkt w taśmie, który pozwala dotrzeć do każdej szczeliny. Po dokładnym przygotowaniu możesz zabrać się za malowanie, zacznij od nóg. Dolna część mebla już gotowa? Pozostaje wycięcie materiału, którym chcemy ozdobić siedzisko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kilka wariantów tkanin.

 

Fotolia 97539504 S

 

Sztuka fornirowania

Fornir to cienkie arkusze, które zostały wystrugane z bala. Może występować w postaci modyfikowanej lub naturalnej. Naturalny skrawany jest z jednej kłody, zatem arkusze powtarzają jego skręty lub sęki. W opcji modyfikowanej dobiera się arkusze o odpowiednim układzie słojów, co eliminuje ewentualne ubytki. Forniry przykleja się na ciepło, klejem glutynowym. Renowacja starych mebli fornirem daje im „drugie życie”. 

Zaloguj się, by skomentować