Jak NIE urządzać małych wnętrz

Nie da się ukryć, że urządzanie małego wnętrza to nie lada wyzwanie. Nie powinno stracić swoich proporcji, ale też należy uważać na to, aby nie stracić na optycznej powierzchni. Jak z małego wnętrza NIE stworzyć ?

 

Małe pomieszczenie, a zwłaszcza przedpokój, to utrapienie każdego, kto je posiada. Bo niby jak zrobić z niego eleganckie wnętrze, które nie jest zagracone tysiącem drobiazgów i bibelotów? Z drugiej strony nie masz gdzie tego wszystkiego schować… właśnie z powodu małych gabarytów. Podczas urządzania tak niewielkiej przestrzeni, nie trudno o błędy. Warto jednak próbować i własnymi siłami uzyskać wymarzone wnętrze. Czego nie robić, podczas urządzania małego pomieszczenia?

 

Wntrze ozdobione tapet AP Panel   AS Creation

 

Postaw na kolor. Z pewnością większe pomieszczenie uzyskasz, jeśli zastosujesz neutralne kolory, takie jak biel, szarość czy odcienie beżu. Jednak, oprócz tego, że są to klasyki, możesz przypadkiem uzyskać bardzo nudny i powtarzalny efekt. A chyba nie o to Ci chodzi? Nie musisz rezygnować z tych barw. Będą one świetna podstawą do kolorowych dodatków, które ożywią pomieszczenie. Zaskoczeniem może być fakt, że taki zabieg również optycznie powiększy wnętrza. Zatem… leć do sklepu i szalej z dodatkami. Wystarczy, że zdecydujesz się na optymistyczną kolorystykę na poduszkach, które przykryją pufki lub na wieszakach, na których na co dzień wiszą Twoje płaszcze. W przypadku takiego delikatnego mixu kolorystycznego, postaw na podział 80% podstawy i 20% szaleństwa.

 

Zabójstwem dla małego pomieszczenia będą… meble z tego samego kompletu. Po pierwsze, już dawno przestały być modne. Po drugie, ani to ładne, ani gustowne. Nie dość, że pomieszczenie wydaje się przytłoczone, dodatkowo sprawia wrażenie staromodnego (nie mylić z vintage). Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie połączenie różnych mebli, ale w tej samej stylistyce. Nadadzą wnętrzu lekkości oraz przestronności.

Zabawa proporcjami, to niby prosta sprawa, jednak często zaniedbywania. Na małej przestrzeni chcemy zmieścić zbyt dużą ilość mebli i przedmiotów, bo przecież chcemy schować jak najwięcej drobiazgów. Jedyny efekt, jaki uzyskujemy przez upychanie, to przytłoczenie już i tak małego pomieszczenia. Zanim zdecydujesz się na mebel, zmierz jego proporcje i zastanów się nad jego ustawieniem. Ważne jest także wspólne dopasowanie każdego posiadanego mebla oraz ich użyteczności.

 

Kuchnia w bieli i czerwieni wytapetowana tapet Aqua Relief IV   AS Creation

 

Chęć schowania wszystkiego wszędzie, to jeden z największych problemów, które zaburzają małe wnętrza. Najczęściej kończy się to ogólnym bałaganem i posiadaniem dosłownie wszystkiego, dosłownie wszędzie. Regał opanowały bibeloty, które spokojnie mogłyby się znaleźć w mniejszych szafkach… ale na te nie ma miejsca. Tym sposobem wszystko co posiadasz, ląduje nie tylko na półkach, ale często nawet na podłodze. W tym przypadku sprawdzi się sprawna organizacja przestrzeni. Gdy zdecydujesz się na przydatne kosze, organizery i półki, które posiadają funkcję 2 czy 3 w 1, od razu zauważysz różnicę w zagraceniu przestrzeni.

 

Niby zdajesz sobie sprawę, że oświetlenie gra pierwszą rolę w wyglądzie pomieszczenia. Dalej jednak popełniasz popularny błąd i w małym pomieszczeniu instalujesz tylko jedno źródło światła. Z pewnością jest to ekonomiczne, niekoniecznie jednak estetyczne i spełnia swoją rolę. Ograniczenie źródła światła sprawia, że pomieszczenie staje się ponure i automatycznie mniejsze. Jeśli jednak rozplanujesz źródło światła i jego rozmieszczenie, wnętrze zyska nie tylko na optycznym zwiększeniu metrażu, ale także na jasności, przy której w końcu nie będziesz senny. Najlepszym rozwiązaniem są trzy żarówki w pomieszczeniu – na suficie, podłodze i stole. Zdecyduj się na lampy, które będą znajdowały się na wysokości twojego wzorku, a żarówka będzie przysłonięta. Pomieszczenie zachowa właściwe proporcje. 

Zaloguj się, by skomentować