Gra świateł - rola oświetlenia we wnętrzu

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest światło w Twoim domu. Nie tylko nastraja do działania, ale także pozwala dłużej cieszyć się słonecznym dniem. Jakie oświetlenie wybrać, aby nie psuło Twoich oczu ale jednocześnie prawidłowo rozświetlało Twoje wnętrze?

 

Jakie wnętrze, taki jego charakter. Jednak za pomocą kilku prostych sztuczek jesteś w stanie nieco odmienić jego wygląd i przearanżować. Możesz sprawić, że nabierze całkiem nowego zastosowania. Jednym z najprostszych możliwości zmiany w pomieszczeniu jest właśnie zmiana oświetlenia. Koniec z senną atmosferą czy ledwo żarzącą się żarówką.

 

bedside 1208194 1280

 

Na co zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejsza jest odpowiednia ilość dostarczanego do domu światła. Nie da się ukryć, że powinno być zapewnione wszędzie tam, gdzie nie ma go wystarczająco. To właśnie odpowiednie oświetlenie pozwala Ci codziennie wstać z łóżka i należycie funkcjonować, zwłaszcza wieczorami. Zdarzyło Ci się chodzić po ciemku i do dzisiaj pamiętasz, jak wtedy przeklinałeś? Tak właśnie wyglądałoby Twoje życie, gdybyś zapomniał zainwestować w oświetlenie.

 

lamp 1122095 1280

 

Światło to doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz optycznie zmienić wymiary swojego pomieszczenia. Wystarczy, że postawisz na dobrej jakości oświetlenie i umieścisz je w odpowiednim miejscu. Jakie sztuczki zastosować, aby uzyskać upragniony efekt? Z pewnością sprawdzi się skierowanie strumienia światła w stronę sufitu. Dzięki temu zabiegowi wnętrze wyda się znacznie bardziej przestronne i większe. Jeśli jednak zaczął Cię denerwować zbyt wysoki sufit, światło niech pada w stronę podłogi. Ciekawym zabiegiem może być częściowe zaciemnienie przypodłogowych miejsc na ścianie, podczas gdy ich część przy suficie jest doskonale podświetlona. To sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Jeśli pragniesz nieco poszerzyć swoje wnętrze, bo masz wrażenie, że czujesz się w nim jak Alicja w Krainie Czarów, wystarczy że podświetlisz krótsze ściany.

W swoim domu posiadasz wnęki, które Twoim zdaniem wymagają podświetlenia? Nie dość, że wnętrze wyda się większe, dodatkowo nabierze walorów dekoracyjnych. Stanie się „smaczkiem” w którym z przyjemnością będą przebywać Twoi goście.

 

Rodzaje oświetlenia

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie wybrać aby było dla Ciebie najlepsze? To nic trudnego.

 

  • Najbardziej popularne jest oświetlenie ogólne, które nazywane jest także pokładowym. Umożliwia ono ostrość widzenia i to właśnie dzięki niemu możesz swobodnie poruszać się po domu. Przykładem takiego oświetlenia mogą być lampy, które wiszą na twoim suficie.

  • Istotne jest również światło kierunkowe, którego zadaniem jest uzupełnienie światła ogólnego. Tutaj można wymienić wszelkiego rodzaju lampki na półkach czy kinkiety.

    macbook 690276 1280

  • Nie można zapomnieć o oświetleniu dekoracyjnym, które ma nadać charakteru pomieszczeniu. Może ono wpłynąć na samopoczucie we wnętrzu oraz wytwarzany przez niego klimat. Stosowany jest bardzo często w sypialniach, w których intymność jest bardzo pożądana. Pozwala podkreślić najważniejsze elementy wnętrza, na które chcesz zwrócić uwagę gości. Świetnie sprawdzą się również kinkiety, ale także listy świetlne, które coraz częściej dostaniesz razem z regałem.

  • Najważniejszym rodzajem posiadanego światła jest z pewnością to naturalne. Pozwala uzyskać takie oświetlenie, na jakie akurat pozwala pogoda, dlatego jest także najmniej przewidywalną formą oświetlenia. Mimo że najpiękniejsze, na warto na nim jednoznacznie polegać. Światło sztuczne powinno być zawsze dostosowane do tego naturalnego.

Zaloguj się, by skomentować