Jak dobrze zadbać o gwiazdę betlejemską?

To jedna z najczęściej stosowanych dekoracji podczas aranżacji świątecznego wnętrza. Nie tylko pięknie wygląda, ale także nadaje pomieszczeniu klasy i elegancji. Zastanawiasz się jednak, jak o nią zadbać aby służyła Ci nie tylko podczas świąt, ale także długi czas po nich? W takim razie zapoznaj się z naszymi poradami.

 

Potocznie nazywana jest gwiazdą betlejemską, jednak jej prawidłowa nazwa to poinsecja lub wilczomlecz piękny. Najczęściej spotkać ją można we wszelkiego rodzaju odcieniach koloru czerwonego, jednak obecnie dostępne jest mnóstwo odmian o żółtej, różowej czy nawet białej barwie. Niezależnie od swojego pomysłu na kolorystykę świątecznej przestrzeni, zawsze znajdziesz gwiazdę betlejemską, która będzie do niej doskonale pasować. Pamiętaj jednak, że roślina należy do bardzo trujących. Musisz uważać na jej mleczny sok, ponieważ może on źle wpłynąć nie tylko na Twoje zdrowie, ale także Twojego dziecka.

Jak w takim razie pielęgnować poinsecję?

 

poinsettia 557704 1280

 

  1. Gdzie ją kupić?

Najlepszym pomysłem na zakup gwiazdy betlejemskiej jest kwiaciarnia. Posiada ona stałą temperaturę, co pozwoli roślinie dobrze funkcjonować. To bardzo ważne, ponieważ na otwartych przestrzeniach poinsecja bardzo łatwo może ulec wychłodzeniu. Niestety, czy do tego doszło, okazuje się dopiero w domu, gdy roślina zacznie gubić liście. Poproś sprzedawcę, aby zapakował ją w papier. Jeśli na zewnątrz jest bardzo mroźnie, poproś o jego dodatkową warstwę. Uważaj na to bez względu na to, czy planujesz wykonać tylko dwa kroki do samochodu, czy może czeka Cię podróż komunikacją miejską. Poinsecja nie znosi zimna i bardzo szybko to okazuje.

 

poinsettia 1906853 1280

 

  1. Jak ją chronić?

Przede wszystkim zadbaj o jej temperaturę. Nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Dlatego postaraj się nie umieszczać jej ani przy kaloryferze, ani w pobliżu okna, które jest często otwierane. Optymalna temperatura dla poinsecji to 18-22 stopni. Ważne jest także, aby roślina posiadały stały dostęp do światła. W tym przypadku sprawdzi się parapet na oknie lub miejsce, do którego bezpośrednio docierają promienie z lampy.

 

poinsettia 1841877 1280

 

  1. Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Najważniejsze o czym musisz pamiętać, to stałe nawadnianie poinsecji. Polecamy codzienne sprawdzanie, czy podłoże jest wystarczająco wilgotne, jednak nie zbyt mokre. W przeciwnym razie roślina bardzo szybko straci swoje piękne liście, a tego z pewnością nie chcesz. 

Zaloguj się, by skomentować