Jak posprzątać mieszkanie – praktyczne sposoby na przedświąteczne porządki

Święta tuż tuż, a to najwyższa pora na przeprowadzenie porządków. Zostało Ci już niewiele czasu, jednak z naszymi radami całość pójdzie Ci szybko i sprawnie. To co, zaczynamy?

 

Aby całość przebiegała szybko i sprawnie, warto przyjąć taktykę sprzątania. Często, gdy zostaje już niewiele czasu do świąt, nie wiemy za co powinniśmy się zabrać. Wszystko przytłacza, a nadmiar obowiązków wywołuje ciągły ból głowy. Na szczęście możesz tego uniknąć. Jak w takim razie sprawić, aby sprzątanie przebiegło, szybko, sprawnie i bez nerwów?

 

homes for sale 326987 1280

 

  1. Zaplanuj swoje działania. Kiedy je rozpoczniesz, od czego zaczniesz, co będzie dla Ciebie najbardziej problematyczne i zajmie Ci najwięcej czasu. Zwróć również uwagę na to, co może Ci przeszkadzać podczas wykonywania kolejnych porządków. Takie „utrudniacze” warto zniwelować już zawczasu.

  1. Rozdziel zadania. Nie musisz wszystkiego robić sama. Twoje dzieci, lub Twój partner z pewnością zechcą Ci pomóc. Wspólne sprzątanie jest nie tylko sprawniejsze, ale również pozwala na spędzenie czasu z rodziną. W końcu nic tak nie łączy, jak wspólne cele i działania.

hotel 66935 1280

  1. Całość swoich porządków rozpocznij od przewertowania wszystkich swoich szaf i szuflad. Wyrzuć to, co jest niepotrzebne, zrób miejsce na nowe. Zwłaszcza, że Wielkanoc to czas, który rozpoczyna prawdziwą wiosnę. Z pewnością niebawem wybierzesz się na wiosenne zakupy, na które warto mieć odrobinę miejsce. Ubrania zimowe przełóż na wyższe półki, na które na co dzień nie sięgasz. Niech nie zabierają Ci miejsca.

  1. Nadeszła pora na prawdziwe sprzątanie. Zacznij od pokojów, które najczęściej najmniej się brudzą. Następnie niech to będzie łazienka, kuchnia, a na samym końcu zabierz się za sprzątanie przedpokoju, ponieważ w nim jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć.

 

bathroom 2094682 1280

  1. Na samym początku pozbądź się kurzu z każdego kąta. Inaczej nie masz możliwości dalszego sprzątania, ponieważ wszystko będzie z powrotem brudne. Zacznij od górnych mebli i półek. Tym sposobem kurz będzie opadał na niższe piętra, a Ty z powodzeniem wszystko wyczyścisz nie zostawiając za sobą śladów. Przedświąteczne sprzątanie charakteryzuje się chęcią dotarcia do miejsc, o których na co dzień zapominasz. Pamiętaj o kaloryferach, ścianie za zasłonami, kątach sufitu. Do mniej dostępnych miejsc przyda się długa szczotka, która umożliwi Ci dotarcie do nawet najbardziej ukrytego fragmentu. Na samym końcu zostaje wytrzepanie dywanów. To idealna pole do popisu siły dla Twojego syna lub partnera.

  1. Kolejnym etapem jest mycie okien oraz drzwi. Wykorzystaj ładny dzień, ale taki, który nie będzie zbyt słoneczny ani deszczowy. W obu przypadkach na oknie mogą pozostać smugi, które będą Cię denerwować. Na sam koniec zostaw mycie oraz pastowanie podłóg. Niech zapach jeszcze długo unosi się w powietrzu. Lakierowany parkiet potrzebuje jedynie wilgotnej szmatki, natomiast nielakierowany wymaga użycia bezbarwnej pasty do podłóg oraz dokładnego wypolerowania. Takie czyszczenie podłóg najlepiej wykonać na ok. tydzień przed świętami. Dzięki temu zachowają swój blask i świeżość.

farmhouse window 664906 1280

  1. W przedpokoju najważniejsza jest aktualizacja. Mamy tu na myśli pozbycie się wszelkich atrybutów zimy i przywitanie wiosny. Niech na wieszakach pojawią się delikatne płaszczyki, zamiast grubych kożuchów. Wypoleruj lustro oraz podłogę. W końcu to przedpokój jest miejscem, które widzą Twoi goście po przekroczeniu progu Twojego domu. Niech będzie reprezentacyjny i zapowiada resztę pomieszczeń. Teraz już możesz zabrać się za świąteczne dekoracje.

Zaloguj się, by skomentować