Panele podłogowe – zrób to sam!

Panele są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, które znajdują się na naszych podłogach. Tylko, jak samodzielnie je położyć aby na długi czas utrzymały swoją jakość i wciąż były użyteczne? Zapraszamy Cię do świata paneli podłogowych, który nie ma tajemnic.

 

Musimy zacząć od tego, że układanie paneli wcale nie jest trudną sprawą i bez problemu zrobisz to samodzielnie. Należy jedynie zwrócić szczególną uwagę na technikę oraz – oczywiście – względy estetyczne. W końcu mają być one trwałe, ale także być ozdobą Twojego wnętrza.

 

living room 421842 1280

 

Co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim ważny jest sposób ich kładzenia. Najlepiej prezentuje się forma prostopadła, zgodnie z kierunkiem padania słońca. Wtedy optycznie wydłużą pomieszczenie i będą prezentować się bardziej okazale. Dodatkowo łączenia, które znajdują się pomiędzy układanymi panelami będą znacznie mniej zauważalne. Posiadasz okna na więcej niż jednej ścianie? W takim razie połóż panele równolegle do kierunku padania światła. Najczęściej jest ono na wprost drzwi wejściowych, które znajdują się w pomieszczeniu. Układanie paneli podłogowych nazywane jest także podłogą pływającą. Związane jest to z tym, że powierzchnia nie jest trwale przytwierdzona do podłoża. Tym sposobem panele możesz położyć nawet wtedy, kiedy nie planujesz większego remontu. Są także rozwiązaniem, które sprawdzi się wszędzie, niezależnie od zastosowania pomieszczenia.

 

living room 728732 1280

 

Jak położyć panele?

Panele zazwyczaj układa się na trzy sposoby:

 1. Na legarach, na których układa się najgrubsze panele, posiadające nawet 22 milimetry grubości. W tym przypadku są one przybijane lub przyklejane na legarach. Można również zastosować obie możliwości.

 1. Podłoga pływająca, która swoje zastosowanie ma najczęściej, gdy posiadasz trójwarstwowe panele o specjalnie wyprofilowanych krawędziach. Podczas łączenia paneli nie jest wymagany klej, a deski uzupełniają się po tzw. kliknięciu.

  living room 977416 1280

 2. Istnieje również możliwość przyklejenia paneli do podkładu. Z tego rozwiązania najlepiej skorzystać wówczas, gdy posiadasz dwuwarstwowy model paneli. W planie masz także zamontowanie ogrzewania podłogowego? W takim razie panele trójwarstwowe również świetnie się sprawdzą.

Aby odpowiednio położyć panele, należy znać kilka kroków, dzięki którym całość zadania okaże się znacznie prostsza. Do dzieła!

 1. Rozpocznij od przygotowania podłoża. Przede wszystkim powinno być ono suche i równe. Jeśli posiadasz wilgotne podłoże, poczekaj aż spadnie ono do jedynie 3% wilgotności.

 1. Następnie konieczne jest zabezpieczenie podłoża. Pomiędzy nim a panelami powinna znaleźć się folia paraizolacyjna, która posiada grubość co najmniej 0,5 mm. Następnie możesz położyć folię akustyczną .

 1. Wreszcie możesz przejść do układania upragnionych paneli. Pamiętaj, żeby układać je na sucho. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, wybieraj deski z różnych paczek. Układanie rozpocznij w rogu pokoju, a następnie kieruj się wzdłuż ściany. Jeśli kończąca deska okaże się zbyt długa, wystarczy ją przyciąć.

  living room 1530301 1280

 2. Panele położone jednak pamiętaj, że podłoga powinna sprawnie funkcjonować. Aby to było możliwe, potrzebuje ona ok. 1 cm. dylatacji obwodowych zarówno przy ścianach, jak i w progach Twojego pomieszczenia.

 1. Dylatacje możesz zamaskować listwami, które zamocujesz przy ścianach. Trudniejsze szczeliny, np. w pobliżu rur, możesz zamaskować elastyczną masą.

Zaloguj się, by skomentować