Podłogi

Okleiny dobrze pasują do mebli kuchennych Okleiny dobrze pasują do mebli kuchennych

Podłoga jest najważniejszym elementem wybranego pomieszczenia. Musi współgrać z kolorem ścian, mebli i dodatków. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla podłóg są obecnie panele. Wybierane są zdecydowanie częściej niż, na przykład, gumolity czy płytki PCV. Ich popularność zależy nie tylko od estetyki. Są dużo odporniejsze oraz łatwo się czyszczą. Uniwersalność i niezbyt wygórowana cena są dodatkowym atutem. Czy trzeba wymieniać dalej?

 

Jeżeli chcemy ozdobić podłogi naszego mieszkania czy domu panelami, najpierw trzeba zadecydować, jaki rodzaj wybierzemy. Należy zwrócić uwagę, jaki charakter chcemy nadać pomieszczeniu. Dla miłośników natury idealne będą panele o ściętych brzegach i w kształcie litery V. Wśród różnych możliwości należy wymienić także panele laminowane, korkowe oraz drewniane.

 

Panele laminowane wykonane są z tak zwanych materiałów drewnopodobnych. Decyduje to o ich niskiej cenie. Składają się z trzech warstw: górnej, która jest odporna na duże użytkowanie, środkowej, czyli nośnej (wykonanej z płyty wiórowej) oraz dolnej, stabilizującej. Niestety, jeżeli panele laminowane ulegną zniszczeniu, nie da się ich już naprawić. Stąd, przed dokonaniem zakupu, warto jest zwrócić uwagę, do jakiego pomieszczenia się nadają. Można zastosować je tylko w suchych wnętrzach. Należy również liczyć się z tym, że, będą przyciągały kurz oraz nie zdołają pochłaniać hałasów.  Panele korkowe (kora dębu korkowego) są odporne na negatywne czynniki zewnętrzne, dobrze izolujące oraz ekologiczne. W przeciwieństwie do paneli laminowanych, nie przekazują hałasów.

 

Pozostają panele drewniane. Są one ekologiczne, odnawialne i zazwyczaj bardzo wytrzymałe. Do ich nielicznych wad należą wysoka cena i ryzyko zmiany barwy za sprawą światła słonecznego. Takie panele wykonane są z różnych gatunków drewna. Połączone zostały materiałem drewnopochodnym i z płyty stanowiącej warstwę nośną. Panele te pokrywa się lakierem, aby stały się odporne na zabrudzenia i wilgoć. Jeżeli rodzaj drewna, z którego zostały wykonane, na to pozwala, panele drewniane mogą być kładzione nawet w łazience.

 

Warto pamiętać, że pod panele należy położyć izolację (piankę lub matę) oraz folię. Wówczas można kłaść je niemal na wszystkim: płytkach PCV, linoleum lub na starej posadzce. Po zakończonej pracy gwarantujemy sobie i bliskim pełne uroku wnętrze, w którym przyjemnie jest pracować i odpoczywać.

Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://ewnetrze.pl/porada/item/26-podlogi#sigProId8d8c744f07
Zaloguj się, by skomentować