Jak malować wałkiem?

Malujesz ściany i chcesz, żeby efekt Twojej pracy był zadawalający? Użyj specjalistycznego wałka. To wygodne narzędzie doskonale nadaje się dla amatorów, bo jest bardzo wygodne oraz znacznie ułatwia prace malarskie. Pędzel jest wprawdzie precyzyjniejszy, ale i na to jest rada – wałkiem pomaluj większe powierzchnie, a pędzlem trudno dostępne zakamarki. A co jeszcze powinieneś wiedzieć o malowaniu? 

 

 

Zanim kupisz wałek malarski, zastanów się, jaką powierzchnię mają Twoje ściany. Im większą chcesz pomalować, tym szerszy powinien być wałek. W sprzedaży są produkty o różnych szerokościach (od 5 cm do 25 cm), a także gotowe zestawy malarskie (wałek, uchwyt i kuweta).

Obok szerokości wałka kluczowy jest rodzaj runa, z którego został zrobiony. Wałki gąbkowe, z weluru lub moheru pasują do lakierów i farb rozpuszczalnikowych. Jeżeli używamy farb wodorozcieńczalnych lepsze będzie runo z pluszu nylonowego.

 

Fotolia 90717732 S

 

 

Zaczynamy od malowania małym wałkiem lub pędzlem – używamy go w miejscach, które nie zostaną pomalowane dużym. Będą to narożniki i miejsca przy suficie, do których dostęp jest nieco utrudniony. Następnie przystępujemy do malowania z użyciem większego wałka. Ścianę pokrywamy farbą od środka, pionowymi rucham góra – dół, a później na boki. Nie należy nakładać na niego zbyt dużo farby, a przed każdym przyłożeniem do ściany odsączamy wałek z jej nadmiaru. Dlaczego równomierne nakładanie farby jest tak ważne? Jeśli ściana pomalowana jest niedbale, światło, które się od niej odbija, ukazuje wszystkie smugi i niedociągnięcia. Rozpoczynając malowanie, starajmy się unikać przerw w pracy – absolutne minimum to jednorazowe pokrycie farbą przynajmniej jednej ściany. Wałek powinien być prowadzony energicznymi ruchami, aby farba nie zasychała na krawędziach malowanych pasów. Dynamiczna praca może uchronić ścianę od nieestetycznych zacieków czy nierównego ułożenia struktury farby.

 

Fotolia 79042675 XS

 

Wałek malarski jest narzędziem wielokrotnego użytku, zatem po skończonej pracy należy go odpowiednio przechowywać. Jeśli chcesz zabezpieczyć wałek tymczasowo, owiń jego górną część folią, od której odetnij następnie dostęp powietrza. Do dwóch dni wałek pozostaje gotowy do użycia.

Jeżeli malowanie zostało definitywnie zakończone należy dokładnie umyć wałek, w razie potrzeby odmaczając go przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Po pozbyciu się pozostałości farby wystarczy przetrzeć wałek czystą szmatką i odłożyć go do ponownego użycia.

Zaloguj się, by skomentować