poniedziałek, 25 styczeń 2016 21:57

Salon z sypialnią - sposób na mały metraż

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W małych mieszkaniach salon często pełni funkcję sypialni. Takie rozwiązanie może być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Wystarczy dobrze przemyśleć aranżację. Większy pokój najlepiej podzielić na dwie przestrzenie, w mniejszym sprytnie przysłonić łóżko lub ciekawie je wyeksponować.

 

Pod dobrym kątem

Wydzielając w salonie miejsce na sypialnię należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Warto wybrać najciemniejszy obszar, jasną część wnętrza pozostawiając na sofę lub stół. Dobrze, jeśli wyznaczona strefa jest cicha, czyli nie sąsiaduje bezpośrednio z korytarzem. Powierzchnia sypialni to kwestia indywidualna, warunkowana metrażem i zapotrzebowaniem. Ważne, żeby swobodnie zmieściło się tu łóżko, a wokół niego pozostało miejsce na swobodne przemieszczanie się. Jeśli możemy sobie pozwolić na wydzielenie większego obszaru, spróbujmy umieścić w sypialni szafę lub schowek. Ten ostatni przyda się chociażby na przechowywanie bielizny, pościeli lub ręczników.

 

s22

 

Podział salonu – całkowity lub częściowy

Jeżeli metraż na to pozwala, można wydzielić sypialnię z przestrzeni salonu. Dzienna strefa zostanie pomniejszona, ale odgrodzony kącik umożliwi zachowanie intymności. Powierzchnię pokoju należy podzielić ścianką działową, z reguły zostawiając więcej miejsca dla salonu. Ścianka nie musi sięgać sufitu. Częściowe odgrodzenie skutkuje wprawdzie mniejszą izolacją akustyczną, ale za to pozwala na lepsze doświetlenie strefy sypialnianej. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie powierzchni ścianki od strony salonu. Można zawiesić tam telewizor albo przykleić fototapetę lub naklejki dekoracyjne.

 

4621491061 6d3803d523 o 1

 

Bez zabudowy

Ścianki nie zawsze się sprawdzają. W bardzo małym salonie, zwłaszcza wyposażonym we wnęki, łóżko zazwyczaj pozostaje odsłonięte. Skoro wszyscy domownicy i goście będą na nie patrzeć, warto zadbać, aby wyglądało interesująco. Najprostsze, a zarazem efektowne, rozwiązanie to zakup narzuty dopasowanej kolorystycznie do aranżacji salonu lub kolorowych poduszek. Łóżko można spróbować umieścić za regałem z książkami bądź za szafką. Będzie dostrzegalne, ale na pewno nie zdominuje pomieszczenia. Zapełnione meblami wnętrze nie powinno by bogato zdobione, najlepiej urządzić je w minimalistycznym stylu. Dzięki temu pokój zachowa funkcjonalność i zapewni efektywny wypoczynek.

Czytany 36451 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 styczeń 2016 22:11
Zaloguj się, by skomentować