Wyjątkowe desenie – pięć najpopularniejszych wzorów na ścianę

Tapety odznaczają się niezliczoną ilością kolorów i deseni, różne są także ich faktury. Jest w czym wybierać. Warto zauważyć, że wśród mnóstwa wzorów są takie, które wybieramy najczęściej. To prawdziwa „tapetowa klasyka”, która sprawdza się w różnych typach wnętrz. Zobacz topową piątkę, może znajdziesz wśród niej swój ulubiony motyw?

 

Paski, paski...

Zdecydowany numer jeden. Paski występują na tapetach w bardzo wielu odsłonach. Mogą być szerokie lub wąskie, niewielkie, wyraziste, o pionowej bądź poziomej orientacji. Dzięki nim doskonale wizualnie modyfikujemy wnętrze – pionowe pasy sprawiają, że wygląda ono na wyższe, a poziome, że na szersze - takie optyczne sztuczki przydadzą się zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu.

living room 901080 1280

 

Paski są uniwersalne, zatem interesująco wyglądają zarówno w przestrzeni w stylu glamour, jak i w nowoczesnym, minimalistycznym, wnętrzu. Często o zastosowaniu pasków dla danej aranżacji przesądzają ewentualne dodatkowe zdobienia, takie jak koraliki, drobne ziarnistości i – przede wszystkim – brokat.

 

Podaj cegłę!

A cegła niejedno ma imię. Możemy wybierać wśród tapet imitujących mur w naturalnych odcieniach lub zdecydować się na cegły kolorowe, ozdabiane, pokryte napisami lub oplecione bluszczem. Amatorów ceglanych imitacji zwykle bardzo interesuje faktura tapet – chcą, żeby cegły były wypukłe. Jest to życzenie jak najbardziej możliwe do spełnienia, choć należy pamiętać, że tapeta nie będzie kamieniem, a zatem wypukłości są nieduże. Najtańsze, papierowe, imitacje murów pozbawione są wzniesień, jednak cegły wyglądają na nich równie realistycznie.

 

Fotolia 61549370 S

 

Kwiaty

Absolutnie niezbędne w romantycznych aranżacjach, wyjątkowo dobrze dopasowane do stylu folk. Ale nie tylko.... Każdy, kto kojarzy tapety w kwiaty wyłącznie z „babciną” stylistyką, jest w dużym błędzie. Motywy kwiatowe mogą być zaprezentowane tak, że pasują do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, modernistycznego... o wszystkim decyduje kolorystyka, rodzaj i wielkość aplikacji. Duże ornamenty zwykle zdobią wnętrza w stylu glamour/retro, potęgując ich elegancję. Małe nadają pomieszczeniom wiele wdzięku.

 

ARTYKUL 1 salon nr 3

 

Imitacje drewna

Takie tapety często wybierają osoby, które tęsknią za życiem bliżej natury, zapachem lasu i małą, drewnianą, chatką. Wprawdzie tapeta nam tego nie zapewni, ale sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardzo przytulnie i nawet klitka w bloku skojarzy się z górskim schroniskiem lub leśniczówka. Podobnie, jak w przypadku cegieł, możne wybierać wśród tapet do złudzenia naśladujących drewno (widać nawet sęki i słoje) lub takich, które wzbogacają czołowy motyw kolorami i dodają inne zdobienia.

 

 

Tapety zwierzęce

W tej kategorii mieszczą się zarówno tapety dziecięce z uśmiechniętymi zwierzakami, jak i imitacje skór i włosia zwierząt, częste na ścianach w salonach w stylu glamour. Słoń, tygrys, wąż, a może antylopa? Mocne faktury są zwykle nieco wypukłe, dzięki czemu wyglądają bardzo realistycznie. I – co najważniejsze – przy ich produkcji nie ucierpiało ani jedno zwierzę.

Zaloguj się, by skomentować