Firanki i zasłony - efektywne wykończenie aranżacji

Chociaż żaluzje i rolety mają wciąż bardzo wielu zwolenników, nie można nie zauważyć powracającej mody na firanki oraz zasłony. Dla niektórych typów aranżacji są one wręcz nieodzowne. Wyjątkowo dobrze prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour lub retro. Sprawdź, w jaki sposób efektownie je upiąć, tak, aby nie tylko chroniły od światła i zapewniały poczucie intymności, ale również by zdobiły wnętrze.

 

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów

Pamiętaj, że zasłony czy firanki nie będą wisiały w próżni. Zanim dokonasz zakupu, dobrze przyjrzyj się aranżacji, sprawdź, jakie kolory i materiały w niej dominują. Jeśli kanapa i fotele mają wzorzyste obicia, tkaniny osłaniające okna powinny być jednolite kolorystycznie. Urządziłeś wnętrze w minimalistycznym stylu? W takim przypadku możesz „poszaleć” z kolorami zasłon i firan. Nie jest to, oczywiście, konieczne. Stonowane barwy na zasłonach pasują do każdego typu aranżacji.

Warto zachować aranżacyjną skromność, jeśli dysponujemy niewielkim wnętrzem – ta zasada sprawdza się także odnośnie okien. Gęste zasłony ograniczą dostęp światła dziennego oraz optycznie pomniejszą pomieszczenie. I jeszcze jedna ważna informacja – jeżeli chcesz, aby zasłony przede wszystkim chroniły wnętrze przed światłem słonecznym, należy zrezygnować z ich upinania.

 

homes for sale 326987 1280

 

Pomysłowe upinanie

Gdy posiadamy wnętrze urządzone w klasycznym stylu, najlepiej wybrać zasłony o miękkim i grubym materiale. Jeżeli tkanina zostanie podszyta specjalną taśmą będzie można złożyć zasłonę w szerokie, regularne, fałdy. Usztywniona taśma musi znaleźć się w górnej części materiału. Zauważalnie skraca czas potrzebny na upinanie, bo dzięki niej materiał doskonale się układa.

Romantyczna aranżacja nie może obejść się bez zasłon z drobnymi marszczeniami, mocowanymi na taśmach. Jeżeli firany sięgają do parapetu, można spróbować zastosować efektowne upięcie o wdzięcznej nazwie „cukierek”. Należy symetrycznie zebrać dół firany i związać go dekoracyjnym sznurkiem.

 

family room 382150 1280

 

Dla wnętrza urządzonego w stylu glamour, można przygotować na potrzeby upinania zasłon dodatkowe zdobienia. Co ważne, nie musisz ich kupować, bo wystarczy poszukać w domowych schowkach i skrytkach na bibeloty. Wystarczy, że znajdziesz dużą bransoletkę, szeroki pasek czy korale, których już nie używasz. Podepnij zasłonę w połowie jej długości i zobacz, jak niewiele trzeba, żeby wnętrze zyskało nowy wygląd.

Zaloguj się, by skomentować