wtorek, 03 styczeń 2017 10:07

Zadbaj o szczegóły - balustrady we wnętrzu

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pełni nie tylko funkcję użytkową, ale może być też doskonałym wykończeniem wnętrza. Pokaże charakter właściciela oraz reszty mieszkańców. Do wyboru masz modele klasyczne lub ekstrawaganckie. Sam zdecyduj jaka balustrada najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

 

Nie da się ukryć, że balustrada przede wszystkim powinna dawać Ci poczucie bezpieczeństwa podczas codziennego korzystania ze schodów czy antresoli. Jej zadaniem jest wsparcie Twojej równowagi, ale to także wygoda. To również balustrada sprawia, czy Twoje schody nie pasują do całości wnętrza, czy może wtapiają się w tło pomieszczenia. Możesz także przedobrzyć, a wtedy schody staną się wnętrzarskim punktem kulminacyjnym.

 

foyer 902404 1280

 

Poręcz potrzebna, czy nie?

Obecne przepisy nakazują posiadanie poręczy, jeśli wynoszą one ponad 50 cm. Domy jednorodzinne nie posiadają takich wymagań, w tym przypadku muszą posiadać do 1 metra oraz być zdecydowanie szersze niż drzwi lub przejście. Balustradę powinny też posiadać schody, które z którejkolwiek strony są odkryte. Problem się pojawia, gdy masz zdecydować się na rodzaj balustrady. Wolisz minimalizm czy coś ekstrawaganckiego i bardziej szalonego? Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ to właśnie schody i ich poręcz potrafi nadać wnętrzu stylu i charakteru. Masywny model sprawi, że będą one znacznie bardziej widoczne na przestrzeni całego wnętrza. Natomiast delikatna balustrada sprawi, że wnętrze uzyska poczucie lekkości, a same schody przestaną wydawać się takie toporne.

 

illuminated 1866989 1280

 

Schody z poręczą czy bez

Większość schodów, które są obecnie dostępne, posiadają od razu zamontowane balustrady. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie pozwala na wiele możliwości. Jeśli postawisz na schody, które sam zaprojektujesz, możesz również samodzielnie wybrać dowolny wzór poręczy.

Balustrady mogą posiadać konstrukcję ażurową albo pełną. Ażurowa oparta jest na słupkach, które zapewniają im stabilność, a to właśnie zapewnia największe bezpieczeństwo. Do wyboru masz także poręcz, która zdecydowanie musi cechować się wygodą oraz solidnością, ponieważ montuje się ją do części balustrady lub ściany. Nie może jednak posiadać ostrych elementów, ponieważ mogłyby one wyrządzić krzywdę. Nie można zapomnieć o wypełnieniu, które ma znaczący wpływ na to, jak wizualnie prezentuje się balustrada.

 

lost 1594072 1280

 

Z jakiego materiału?

Sam możesz zdecydować, czy chcesz żeby Twoja balustrada zbudowana była z jednego czy kilku materiałów. Najczęściej jednak łączy się ze sobą na przykład drewno i metal. Zazwyczaj stosuje się właśnie drewno, ponieważ najkorzystniej wygląda, jako element wystroju wnętrza. Z pewnością bardzo łatwo je obrobić oraz pochodzi z naturalnych źródeł. Jest również ciepłe w dotyku i masz możliwość pomalowania go na dowolny kolor.

Zapisz

Zapisz

Czytany 14607 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 styczeń 2017 10:16
Więcej w tej kategorii: « Drzwi - klucz do sukcesu
Zaloguj się, by skomentować