Kamień w aranżacji – zobacz, jak ozdobić nim wnętrza

Kiedyś traktowany nieco nieufnie, dziś bardzo lubiany i ciągle zyskujący na popularności. Cenimy go za bogactwo odcieni i faktur oraz bardzo dużą wyrazistość. Kamieni dekoracyjnych nie da się przeoczyć w żadnej aranżacji. Często pełnią rolę pierwszoplanową, kiedy indziej są tylko tłem. Wybór dyktują nasz gust, dostępny metraż i zasobność portfela.

 

Co wybieramy najczęściej?

Zwolennicy kamieni we wnętrzach zwykle wybierają marmur, granit lub piaskowiec. Dużym powodzeniem cieszą się także trawertyn oraz łupek. Podejmując decyzję, weź pod uwagę nie tylko wygląd kamieni, ale także ich właściwości. Jeżeli chcesz, by kamień zdobił wnętrze przez długie lata, postaw na granit lub łupek. Intensywna eksploatacja i ewentualne uszkodzenia nie są im straszne. Jeśli wolisz marmur albo piaskowiec – nic straconego. Trzeba tylko pamiętać o zaimpregnowaniu kamienia, aby uchronić go przed nieestetycznymi plamami. Płytki z naturalnego kamienia są droższe, ale wyjątkowo wytrzymałe. Bardziej przyjazny dla portfela kamień dekoracyjny wymaga po prostu nieco więcej pielęgnacji.

 

prze3

 

Aranżacja ma znaczenie?

Jeśli chodzi o stylistykę wnętrza, odpowiedź jest przecząca. Wbrew pozorom, kamień to nie tylko minimalistyczne lub nowoczesne aranżacje. Taka dekoracja sprawdzi się także we wnętrzu skandynawskim, rustykalnym, a nawet.. romantycznym, choć w tym ostatnim powinna funkcjonować raczej jako dodatek. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością mebli i dekoracji, nawet jednorodnych stylistycznie. Kamień jest wyjątkowo mocnym akcentem w aranżacji, zatem źle znosi wszelką konkurencję. Z tego powodu nie należy przesadzać z deseniami i kolorystyką. Wrażenie przeładowania i „ciężkości” we wnętrzu z pewnością nie wyjdzie na dobre.

 

Artykul 1 lazienka nr 3

 

Ściana czy podłoga?

Te płaszczyzny są brane pod uwagę zawsze, gdy chcemy, aby kamień był w aranżacji jak najlepiej widoczny. Jeżeli interesuje nas metamorfoza podłogi, zadbajmy, aby płyty nie posiadały fug i łączeń. Dzięki temu powierzchnia zyska elegancką jednorodność oraz zaprezentuje się naprawdę widowiskowo. Ozdabiając ścianę, można pokusić się o wprowadzenie drewnianych lub szklanych elementów, które znajdą się nieopodal. Dzięki nim efektownie złagodzimy surowość kamienia. Warto zadbać, aby sąsiadujące powierzchnie wytapetować lub pomalować kontrastowo do barwy obłożonej płytami ściany.

 

561255c58a665 R 44540 01

Zaloguj się, by skomentować