Trendy: Styl Prowansalski

Dla wszystkich, którzy czują się dobrze w nowoczesności, dedykowany jest styl prowansalski. Nie zmienimy czasu w którym żyjemy, ale możemy zafundować sobie „podróż do przeszłości” w przestrzeni naszego domu lub mieszkania. Nie jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po nie i cieszyć się oryginalnym wnętrzem.

 

Nawiązanie do starego, francuskiego stylu z całą pewnością wymaga ostrożności i wyczucia. Większość z nas nie chce zamienić domu w pałac lub muzeum. Podstawowa zasada jest prosta. Im większą przestrzenią dysponujemy, na tym więcej możemy sobie pozwolić, wybierając meble i dodatki. Jeżeli posiadamy niewielkie mieszkanie, lepiej zdecydować się na delikatne zaakcentowanie stylu. Jeśli tego nie zrobimy, przytłoczymy pomieszczenie zamiast nadać mu funkcjonalności i szyku.


restaurant 791228 1280

 

Meble w stylu prowansalskim to zazwyczaj antyki lub udane ich imitacje. Najczęściej są to ciężkie, zdobione, w stonowanych barwach przedmioty. Podobnie wyglądają kanapy czy fotele, które umieszczamy w salonie. Ich obicia często są zdobione motywami w stylu glamour. Podobne ornamenty mogą znaleźć się na tapetach. Sprawdzają się lepiej niż pomalowane ściany. W salonie warto wyeksponować skórzane meble, które odpowiadają innym typom stylu prowansalskiego. Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie kominka. Styl prowansalski charakteryzuje się również uwielbieniem do porcelany. Mogą być to talerze powieszone na ścianach czy pojemniczki na biżuterię.


lavender 537864 1920

 

 

W klimat Prowansji wpisuje się także biel, która dobrze się prezentuje w kuchniach i łazienkach. Zaciemnienie tych pomieszczeń jest ryzykownym rozwiązaniem. Dobrze będą wyglądały sprzęty z drewna. Mile widziany jest żelazny akcent. Nie trzeba od razu kupować nowych sprzętów. Wystarczy pomalować stare meble.

Warto wiedzieć, że styl prowansalski cechuje dowolność. Można to nazwać „chaosem kontrolowanym”. Skoro obok drewna pojawia się żelazo, a nową kanapę przykrywa wiekowa kapa, nie musimy bać się eksperymentów. Dekoracje to często ceramika, która zachwyca stonowanymi, lecz urokliwymi, odcieniami. Jednak nawet w tym przypadku warto pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej”.

 

ginsburgconstruction kitchen 3 330737 1280

 

Styl prowansalski jest wymagającym stylem. Pamiętajmy jednak, że urządzenie mieszkania nie musi kosztować nas fortuny. Warto przeglądać internetowe aukcje, zaglądać na bazary i pchle targi. Czasem znaleźć tam można prawdziwe perełki. 

Zaloguj się, by skomentować