%AM, %09 %441 %2016 %09:%Lut

Umywalka łazienkowa - jak wybrać odpowiedni model?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Umywalka pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Może wyglądać tradycyjnie lub niestandardowo, wyróżniać się niebanalnym materiałem lub barwą. Wybierając umywalkę, weź pod uwagę nie tylko wystrój łazienki, lecz również jej metraż. Zobacz, jak wybrać odpowiednią umywalkę.

 

Model nadblatowy lub podblatowy

To istotna decyzja. Umywalka umieszczona nad blatem umożliwia wykorzystanie przestrzeni pod nim. Takie rozwiązanie z pewnością docenią posiadacze niewielkich mieszkań. Wariant podblatowy pozostawia niedużo miejsca pod blatem, co jednak dla wielu osób może być zaletą. To proste – taką umywalkę znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.

 

bathroom 809823 1280

 

Wybór materiału

Wciąż najpopularniejsze są umywalki ceramiczne. Dość wytrzymałe, łatwe do wyczyszczenia, odporne na zarysowania. Obecnie dostępne nie tylko w bieli. Jeśli lubisz niebanalne rozwiązania aranżacyjne, możesz wybrać umywalkę w odcieniu seledynu, soczystej pomarańczy lub głębokiej czerni. Wielobarwne umywalki mogą być również wykonane ze szkła.

Najnowszy trend to umywalki zrobione z drewna. Ich szlachetna prostota doskonale sprawdzi się we wnętrzu inspirowanym naturą. Należy zdawać sobie sprawę, że to interesujące rozwiązanie nie należy do tanich. Drewniane umywalki wykonuje się na zamówienie, ponadto wymagają one częstej impregnacji.

 

 

Wymiary umywalki

Jak duża powinna być funkcjonalna umywalka? Najlepiej, żeby jej szerokość wynosiła ok. 70 cm. Można wtedy wykonywać swobodne ruchy podczas codziennych zabiegów higienicznych. Wyjątek stanowią tzw. umywalki wpuszczane, których średnica może wynosić już ok. 40 cm. Powód jest prosty – część funkcji przejmuje podpora umywalki. W dużych łazienkach można zainstalować podwójną umywalkę. Takie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w przypadku większej rodziny i niedużej ilości czasu.

 

bathroom 437210 1280

 

Otwór i przelew

Przed zakupieniem umywalki należy sprawdzić; jaki rodzaj baterii będzie zamontowany w łazience. To ważne, ponieważ nie każda umywalka posiada otwór, gdzie umieszcza się baterię.

Otwór przelewowy umożliwia swobodne odprowadzanie wody. Z powodu zbierającego się w otworze osadu i kamienia, część producentów odchodzi od wyposażania umywalki w przelew. Z drugiej strony, to rozwiązanie sprawdza się, kiedy odpływ główny zostanie nakryty korkiem. Wtedy, nawet kiedy umywalka zostanie przepełniona wodą, będzie ona odprowadzona przez główny otwór przelewowy.

Czytany 10848 razy
Zaloguj się, by skomentować