Tapetowanie bez tajemnic

Marian to „złota rączka”. Na co dzień jest specjalistą w sklepie tapetuj.pl, jednak nie mógł przejść obojętnie obok potrzeby dzielenia się radami, jak samodzielnie położyć tapetę. Jakich błędów unikać i jak sprawić, aby tapetowanie było łatwe, proste i przyjemne?

w rogu

Ewetrze: Czy tapetować może każdy?

Marian: Oczywiście! Wystarczy odrobina chęci, ale także wiedzy. Obecnie dostępne są takie produkty, ale także ułatwienia, które sprawiają, że samodzielne położenie tapety nie stanowi żadnej trudności.

Ewnetrze: Od czego powinniśmy zacząć?

Marian: Przede wszystkim nie należy zapominać o właściwym przygotowaniu ściany. To głównie od tego czynnika zależy, jak długo będzie trzymać się tapeta Gdy już wybierzemy jej wzór, spokojnie można zastanowić się nad rodzajem potrzebnego kleju.

z kalkulatorem

Ewnetrze: Jakie w takim razie powinno być podłoże?

Marian: Koniecznie musi być suche, gładkie, czyste. Konieczne jest jego wcześniejsze wyczyszczenie z kleju oraz zabrudzeń, które pozostały po wcześniejszej okładzinie. Jeśli okaże się, że na ścianie powstały drobne pęknięcia, wystarczy je zamaskować masą szpachlową. Do większych uszkodzeń sprawdzi się zaprawa, która wyrówna uszczerbki. Finalnie wystarczy zagruntować całą ścianę, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy również pamiętać o usunięciu ze ściany wszelkich gwoździ czy gniazdek kontaktowych.

przy oknie

Ewnetrze. Wiemy już, jak przygotować podłoże. Czy wybór tapety jest równie istotny?

Marian: Nawet bardzo! Z pewnością istotny jest fakt, żeby pasowała ona do wystroju wnętrza, jednak od doboru kolorów jest zespół ewnetrze.pl. Należy pamiętać, że kolorowe tapety najczęściej posiadają dwu- lub trzywarstwowe podłoże papierowe. Takie tapety rzadko posiadają wykończenie, które ukrywa drobne nierówności, dlatego gładka ściana jest w tym przypadku konieczna. Takie tapety są również trudne do samodzielnego położenia, ponieważ klej, który zasycha, bardzo łatwo się rwie lub wywołuje fałdy. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie czyni mistrza.

Ewnetrze: W takim razie, jakie tapety będą najprostsze dla osoby, która nigdy nie próbowała samodzielnego tapetowania?

Marian: Zdecydowanie na podkładzie flizelinowym. Posiadają spodnią warstwę w włókniny poliestrowej, natomiast góra pokryta jest sztucznym tworzywem lub papierem. Wystarczy pomalować ścianę klejem, a następnie rozwinąć i przykleić rolkę. Nic prostszego. Zresztą, tak samo prosto się je ściąga.

z akcesoriami

Ewnetrze: Często pojawiają się problemy z tapetowaniem kuchni czy łazienki. Jaki rodzaj tapety nadawałby się do nich najlepiej?

Marian: Postawiłbym na modele winylowe. Nie przepuszczają pary wodnej i umożliwiają regularne zmywanie. Nie są to jednak tapety, które mogą pojawić się na całym metrażu mieszkania. Jako, że muszą być odporne na wilgoć i wysokie temperatury, nie są tapetami, które „oddychają”. Są to również tapety, które trudno się nakłada, ze względu na materiał, który jest sztywny. W końcu ma poważne zadanie do wykonania.

Ewnetrze: Czy wybór kleju również ma znaczenie na trwałość tapety?

Marian: Oczywiście! Czym byłaby tapeta bez kleju (śmiech). Do wyboru jest szeroki asortyment klejów zarówno tych uniwersalnych, jak i specjalistycznych. Nic dziwnego, że można się w nich delikatnie pogubić. Użycie większości klejów ma jednak swoje konkretne zastosowanie. Tapety papierowe wymagają kleju, który jednocześnie może posłużyć, jako zagruntowanie ściany pod każdy inny klej. Polecam jednak uważnie czytać etykiety na produktach i nie bać się poprosić o pomoc specjalisty.

Ewnetrze: Ściana już jest dawno przygotowana, klej mamy w gotowości. Jak się teraz zabrać za położenie tapety?

Marian: Tak naprawdę jest to najprzyjemniejsza część całego zadania. W zależności od posiadanej tapety, albo kleimy jej spód i dopiero przyklejamy na ścianę, albo pokrywamy nim powierzchnię. Pokrywanie klejem tapety sprawdza się w przypadku m.in. tapet winylowych czy papierowych. Należy jednak uważać na to, jak szybko nasiąka ona klejem. Należy pamiętać, aby tapetować zgodnie z kierunkiem, który zawsze zaznaczony jest na rolce. Aby całość była prostsza i wyglądała profesjonalnie, tapetowanie należy zacząć od powierzchni wokół okien oraz drzwi. Przed położeniem pierwszego fragmentu tapety warto narysować pionową linię. Ułatwi to przyklejenie materiału. Aby tapeta równo się przykleiła i nie powstały pęcherzyki powietrza, warto docisnąć ją wałkiem lub grubą szczotką. Reszta to już prościzna. Kolejne pasy przyklejasz równo obok siebie, jednak nie mogą one na siebie nachodzić. Voila!

Zaloguj się, by skomentować