Niebanalny sposób na dekorację ścian - Sztukaterie

Sztukaterie znów w modzie. Dekoracje z gipsu lub polistyrenu mogą doskonale ozdobić różne typy wnętrz i aranżacji. Efektowne ornamenty i nieskomplikowany montaż powodują, że sztukaterie zyskują coraz większe grono zwolenników. Dowiedz się więcej o tych charakterystycznych ozdobach.

 

4305286724 e8c3f21247 o

 

Nie tylko w stylu glamour

Sztukaterie kojarzą się z wyrafinowaną elegancją. Dawniej zdobiły wyłącznie najbogatsze wnętrza, pałace i zasobne kamienice mieszczańskie. Obecnie można je podziwiać w różnego typu aranżacjach, także nowoczesnych. Duży wpływ na upowszechnienie się sztukaterii ma częste stosowanie styropianu zamiast gipsu. Ten niedrogi materiał jest również bardzo łatwy w procesie eksploatacji. Sztukaterie doskonale nadają się do ozdabiania ścian (listwy i kolumny), drzwi (pilastry) oraz sufitów (najpopularniejsze dekoracje to listwy sufitowe i rozety).

 

szt3

 

Wybór zależny od wnętrza

Wybierając sztukaterię, pamiętaj o umiarze. Jeśli działasz bez planu, możesz szybko „przeładować” wnętrze ozdobami, a wtedy elegancji zagraża kicz. Na bogato zdobione listwy pod sufitem możemy sobie pozwolić, jeśli dysponujemy wysokim wnętrzem. W niskich pomieszczeniach, najczęściej spotykanych w blokach, lepiej zdecydować się na proste gzymsy. Proporcje nie ulegną zaburzeniu, a dekoracja będzie wyglądała subtelnie. Jeżeli ściany we wnętrzach są nierówne, dobry wybór to sztukateria poliuretanowa, która wyjątkowo dobrze maskuje wady powierzchni. Ręcznie wykonana sztukateria gipsowa pasuje do aranżacji w stylu retro. Ozdobne rozety na suficie mogą ciekawie kontrastować z nowoczesnymi, minimalistycznymi, lampami.

 

szt2

 

Optyczne sztuczki

Zastosowanie sztukaterii umożliwia wizualne modyfikacje pomieszczenia, które może wydać się wyższe, węższe, bardziej strzeliste czy po prostu symetryczne. Sztukateria potrafi wizualnie zniwelować krzywizny ścian oraz efektownie zamknąć kompozycję wnętrza (gzymsy przy suficie). Optyczne obniżenie ścian gwarantują poziome listwy umieszczone na wysokości wzroku. Ich odwrotne, pionowe, ułożenia wizualnie podwyższy pokój.

Dzięki sztukaterii potrafimy także ciekawie wyodrębnić i uwypuklić wybrany element wnętrza. Nie musi to być kominek. Nawet zwyczajne lustro zyska na wyrazistości, gdy ozdobi je niestandardowe obramowanie. Sztukaterię można podświetlić lub pomalować farbą w odcieniu dopasowanym lub kontrastowym w odniesieniu do ścian.  

Zaloguj się, by skomentować