Własny dom czy mieszkanie?

Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. To od Ciebie zależy czy wolisz postawić na prywatność i spokój we własnym domu, czy może zależy Ci na pełnym sąsiadów mieszkaniu w bloku lub kamienicy. Co będzie dla Ciebie lepsze?

 

Wybór mieszkania lub domu w znacznym stopniu wpłynie na Twoje dalsze życie. Lepiej dobrze się zastanów nim podejmiesz ostateczną decyzję, która często podyktowana jest pożyczką lub kredytem. Przeanalizuj mocne i dobre strony jednego i drugiego. Wybór własnego kąta to jedna z kluczowych kwestii, abyś mógł spokojnie spędzić resztę życia. Niezależnie czy sam, czy z ukochaną osobą.

 

new 1572747 1280

 

Co z tym domem?

To marzenie wielu i często świadczy o statusie społecznym. W dobie poszerzających się osiedli pełnych betonowych molochów nic nie sprawia takiej przyjemności, jak spokój i cisza pod miastem lub na jego obrzeżach. Jednak czy na pewno zawsze jest tak kolorowo? Owszem, posiadasz nieco więcej prywatności, ale zastanów się, czy na pewno jesteś typem samotnika i odnajdziesz się w takiej ciszy i przestrzeni? Własny dom to również możliwość posiadania miejsc, które dadzą Ci soczyste owoce i warzywa oraz na których urosną przepiękne begonie. Samodzielna hodowla sprawia wiele przyjemności i pozwala się zrelaksować. To również frajda dla mężczyzn, którzy mogą pobawić się gadżetami do koszenia trawnika lub budowy domku dla ptaków.

 

porch 961549 1280

 

Nie zapominaj jednak o minusach mieszkania na obrzeżach. Własny dom generuje znacznie wyższe koszty, niż mieszkanie. Należy ocieplić bardzo dużą powierzchnię, zwłaszcza zimą. Na pewno jesteś na to gotowy? W tym przypadku sprawę ułatwi Ci posiadanie kominka, który dodatkowo ogrzeje pomieszczenie.

room 1821636 1280

 

A może mieszkanie?

To często najlepsze rozwiązanie dla studentów, singli oraz każdego, kto ma ochotę na coś własnego, ale z dobrą komunikacją z centrum miasta. Gdzie byś nie mieszkał, zawsze dojedziesz do wybranego miejsca. Również jest znacznie prostsze do wyszukania niż wielki, rozbudowany dom. Zwłaszcza, gdy dom chciałbyś zbudować od podstaw. W mieszkaniu możesz zamieszkać od zaraz. Na obecnym rynku nieruchomości masz ogromne możliwości wyboru mieszkania i lokalizacji. Zwróć jednak uwagę na koszty, ponieważ mieszkania bliżej centrum miasta są znacznie droższe. Często cena nie idzie w parze z ich jakością.

 

sample room 874344 1280

 

Plusem jest jednak szeroki dostęp do kultury i rozrywki, często również do miejsca pracy. Do wyboru masz mieszkania nowe lub z drugiej ręki. Sam zdecyduj, czego oczekujesz, ponieważ obie opcje mogą wymagać znacznych nakładów finansowych na ich wyremontowanie lub odnowienie. Te już zamieszkane są często tańsze w utrzymaniu. Dla leniwych zaletą okaże się szybki dostęp do każdego pomieszczenia. Wystarczy przekroczyć próg, a już znajdujesz się w kuchni z ulubionym kawałkiem pizzy. Gdy kurier przywiezie Ci paczkę do domu, wystarczy wstać i już jesteś pod drzwiami. Jeśli trafisz na miłe sąsiedztwo, oni również okażą się pomocni. Zawsze zerkną na mieszkanie podczas Twojej nieobecności, a może nawet podleją Ci kwiatki i nakarmią kota? Dodatkowo spokojnie może Ci zabraknąć cukru, ponieważ dobry sąsiad poratuje Cię w tej trudnej sytuacji.

 

living room 416035 1280

 

Zarówno wybór domu, jak i mieszkania spotyka się z konsekwencjami. Od Ciebie zależy, jak je przyjmiesz i na co liczysz. Warto się jednak zastanowić nad wyborem i przemyśleć wszystkie wady i zalety. Przecież nie chciałbyś się potem zdziwić. 

Zaloguj się, by skomentować